Cocu’nun Kaderini Jailson ve Benzia Belirleyecek

Hayatın her alanında ‘değişim’ genelde sancılı olur. İşte tam da bu nedenle insanlar ne kadar şikayetçi olsalar da zaman zaman imkanları da olsa değişim yerine durağanlığı tercih ederler. Değişim aynı zamanda bilinmeze de yelken açmaktır. Belki değişimle birlikte ‘eski’yi aranacak hale de gelinebilir.

Fenerbahçe’de değişim müthiş bir hızla başladı. Değişim ve dönüşüm ilk olarak taraftarda kendini gösterdi. Taraftarlar ilk 4 maçta 3 mağlubiyete rağmen oyuncuları protesto etmedi. Hatta Şampiyonlar Ligi kapısının kapandığı Benfica rövanşının ardından oyuncuları soyunma odasından sahaya davet edip destek verdi.

11 oyuncu transferiyle sezona başlayan Fenerbahçe’de değişimin sancılı olacağı sarih. Hem ekibini hem ligi tanıyacak Hollandalı teknik direktörden gözümüzü açıp kapattığımızda müthiş bir takım oluşturmasını beklemek saçma.

Yeni Dönemin Sancıları

Fenerbahçe’de ‘başka’ bir döneme geçildi. Genç ve potansiyeli olduğu düşünülen oyuncular transfer edildi. Sportif direktör Damien Comolli ve Phillip Cocu genç ve başarıya aç bir oyuncu grubu ile yola çıkıp başarı kazanmayı planlıyor.

Fenerbahçe’nin Benfica rövanşı, Bursaspor ve Kayserispor maçlarını stadda izleme fırsatı bulan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, Fenerbahçe’nin bir oyun aklı eksik. Her maçta ayrı bir diziliş ile sahaya yayılan takımda topun oyuna sokuluşunda büyük bir sıkıntı var. Topu stoperlerden alıp takımı atağa kaldıracak bir oyun kurucu eksikliği bariz.

Zaman zaman Eljif Elmas bu role büründü. Fakat ben Elmas’ın bu rol için biçilmiş kaftan olduğuna inanmıyorum. Orta sahada hem hücuma hem savunmaya yönelik oynayabilen genç Makedon sahada sonuna kadar mücadele ediyor. Fakat oyunu yönlendirmek başka bir ‘maharet’ istiyor.

Jailson ve Benzia

Damien Comolli ile Phillip Cocu göreve gelir gelmez ilk yapacakları iş Fenerbahçe’ye yeni bir Emre Belözoğlu bulmak olmalıydı. Yeni Emre’yi bulup kadroya ilk olarak ismini yazdıktan sonra diğer oyuncuları yeni ‘oyun aklı’nın etrafında şekillendirmeleri gerekiyordu.

Phillip Cocu’nun kaderini belirleyecek iki oyuncu Jailson ve Yassine Benzia olacak. Muhtemelen Elmas (Mehmet Topal) ile birlikte sahada yer alacak oyuncu grubunun performansı Fenerbahçe’nin sahadaki durumunu belirleyecek. İslam Slimani’nin girdiği tüm pozisyonlarda topu Cezayirli ile buluşturan ismin de Valbuena olduğunu atlamamak gerekiyor.

Hayatın hiçbir alanında sabretmeden gelişim mümkün değil. Fenerbahçe kabuk değiştirirken olumsuz sonuçlar yaşanabilir. Taraftar ve camia bu can sıkıcı duruma katlanabilir ama bir ‘gelişim’ gördüğü takdirde. Bu yıl Phillip Cocu’nun inşa dönemi olabilir eğer sahada her hafta ilerleyen bir oyun ezberi geliştirebilirse…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here