Şenol Güneş ve Beşiktaş’ın Düşen Performansı

Beşiktaş’ın sezonu UEFA Avrupa Ligi maçları sebebiyle erken açıldı açılmasına ama Süper Lig’in dördüncü haftası geride kalmasına rağmen Beşiktaş, oynadığı futbolla hala hazır olmadığının sinyallerini veriyor. Lask Linz ve Partizan maçları, kazanılan Akhisar ve Erzurum maçları, iç sahada 45 maç sonra Antalyaspor’a karşı kaybedilen üç puan ve son olarak Bursaspor deplasmanından gelen beraberlik. Beşiktaş, bu karşılaşmaların hepsinde kötü futboluyla ve kenar ortalarına dayalı etkisiz oyun planıyla taraftarlarını hüsrana uğrattı. Maalesef her ikisinin de tek sorumlusu teknik direktör Şenol Güneş.

Arka arkaya gelen iki şampiyonluktan sonra geçen sezon bir hayli düşen takım performansı, hatlar arasındaki mesafenin yer yer 70 metreyi bulması, tek ve en önemli oyun planının sürekli çizgiye basarak oynayan ve beklerini takip etmeyen Quaresma ve Babel’in kenar ortalarına indirgenmesi, kadronun yaş ortalamasının artması gibi sorunlarını bu yıla da taşıyan Beşiktaş’ta, Şenol Güneş’ten beklenti çok yüksekti. Fakat Şenol Güneş’in futbolcu tercihlerindeki ve oyun tarzı noktasındaki ısrarı Beşiktaş’ı içinden çıkılması güç bir sarmala soktu. Biriken problemler de son iki maçta 4 puan kaybı olarak Beşiktaş’ın sezon hedeflerine önemli bir darbe vurdu.

Oyun Anlayışındaki Değişim

Şenol Güneş’in teknik direktörlük formunun iflas etmesinin en önemli sebebi, şampiyonluklar yaşadığı, sahanın merkezini kullanarak yerden oyuna ve ayağa, isabetli, kısa paslara dayalı sistemini terk etmesidir. Bu durum merkez orta sahada teknik kapasitesiyle ön plana çıkan Oğuzhan’ın performansında da ciddi düşüşler yaşanmasına sebep oldu. Kanatlardan beklenen ofansif ve defansif katkıyı alamayan Beşiktaş her maça 9 kişi başlıyor. Tamamlanamayan hücumlardan sonra geri dönüşlerde sıkıntı yaşayan ve orta sahası çöken takım, kalesinde çok fazla pozisyon görüyor ve nihayetinde maçlar, puanlar kaybediliyor. Beşiktaş rakip kim olursa olsun; merkezden hızlı, kısa, ayağa paslarla, verkaçlarla geldiği her pozisyonda tehlike yaratıyor. Ancak ne hikmetse bu oyun stilini tercih etmiyor.

Yanlış Oyuncu Tercihleri

Bursaspor karşılaşmasında hiçbir olumlu aksiyon içinde yer almayan Quaresma’nın ve 60. dakikadan sonra yürüyecek hali kalmayan Babel’in 90 dakika sahada kalması, buna karşılık orta saha hakimiyetini tamamiyle rakibe veren Tolgay-Necip ve Medel-Larin değişiklikleri ise Şenol Güneş’in iflas etmesinin ikinci önemli sebebini teşkil ediyor. Yeni transfer Adem Ljajic, kendisine ihtiyaç duyulan, zor bir deplasmanda kulübeden çıkamıyor. Sezona moralli başlayan Lens ve tüm yaz çalışan futbola aç Gökhan Töre de benzer şekilde maçı kulübede tamamlıyor. Skor 1-1’e geldikten sonra Medel çıkıyor Larin giriyor ve Beşiktaş orta saha hakimiyetini tümden kaybediyor. Sözün özü, Şenol Güneş’in hatalı futbolcu tercihleri Beşiktaş’ı kapasitesinin çok altında performans sergilemeye itiyor.

Üç büyüklerin hepsinde farklı sorunlar var. Fakat en kolay çözülebilecek olanlar Beşiktaş’ın problemleri ve çözebilecek tek kişi şu an son derece formsuz bir görüntü çizen Şenol Güneş. Yeter ki inadını kırsın…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here