Heung-Min için SON Şans

Heung-Min Son

Heung-Min için SON Şans

2018 yaz transfer döneminde hiçbir futbolcuyla anlaşmayan ve bu alanda İngiltere Premier Lig tarihinde bir ilk olan Tottenham Hotspur’u önümüzdeki günlerde zor bir süreç bekliyor olabilir. 2018-2019 sezonuna, deplasmanda 2-1’lik Newcastle United galibiyetiyle başlayan Spurs’de, geçtiğimiz yıl tüm kulvarlarda 18 gol atıp 11 asist yapan Güney Koreli yıldız futbolcu Heung-Min Son da bir süre takımdan ayrı kalacak gibi görünüyor. Aslına bakılırsa bu süre biraz uzun olabilir…

Güney Kore yasalarına göre; tüm sağlıklı erkekler 27 yaşını tamamlamadan önce 21 ay askerlik yapmak zorunda. Ordu tarafından belirlenen doktor heyetinden “sağlık durumu askerlik yapmaya elverişli değil” raporu alanlar ve başarılı sporcular ise bu yasadan muaf tutulabiliyor. Bir Dünya Kupası’nda son 16 turuna kalmak, Olimpiyatlarda herhangi bir madalya almak ya da daha küçük çaplı turnuvalarda altın madalya almak, başarılı bir sporcu olduğunuz anlamına geliyor. Geçmişte 2002 Dünya Kupası’nda Türkiye’ye karşı üçüncülük maçı oynayan Güney Kore milli futbol takımından Park Ji Sung, bu kapsamda askerlikten muaf tutulmuştu. Şimdi ise ülkenin halihazırdaki en yetenekli futbolcusu Heung-Min Son için de bu yol açılmış durumda. Rusya 2018’e grup aşamasında veda ederek önemli bir fırsatı kaçıran Güney Koreli futbolcular ve Heung-Min Son için son bir şans daha var: Asya Oyunları!

Asya Oyunları

18 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında Endonezya’da düzenlenecek olan 18. Asya Oyunları’nda Güney Kore; Kırgızistan, Malezya ve Bahreyn ile birlikte E grubunda mücadele edecek.

Enter caption

Takımlar 23 yaş üstünde 3 futbolcu oynatma hakkına sahip. Güney Kore’nin bu haklarından birini Son için kullanacağı düşünülüyor. Heung-Min Son’un da 21 aylık zorunlu askerlikten muaf tutulabilmesi için turnuvaya katılıp altın madalya kazanması gerekiyor. Son, Güney Kore’nin finalde Kuzey Kore’yi yenip altın madalyaya uzandığı 2014 Asya Oyunları’nda da kadroya çağrılmıştı. Fakat o dönem formasını giydiği Bayer Leverkusen tarafından turnuvaya gönderilmemişti. Bu kez Tottenham’ın onay vermekten başka çaresi yok gibi görünüyor. Zira turnuvaya katıldığı taktirde en fazla 4 maç takımdan ayrı kalacak olan Son, askere çağrılırsa yaklaşık iki yıl futboldan kopacak. Bu durumda da Son için yolun sonu geldi demek yanlış olmaz.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here