Dört yıl çabucak geçti ve bir yaz mevsimi daha futbolun en büyük turnuvasıyla şenlenecek. Rusya 2018 Dünya Kupası 14 Haziran’daki açılış maçıyla başlayacak ve futbolseverler bir ay boyunca futbola doyacak. Gruplar, ülkeler, futbolcular çok yazıldı, çok konuşuldu. Peki ya maçlar? Grup aşamalarında toplam 48 maç oynanacak ve bazı maçları kaçırmanız mümkün. İşte Dünya Kupası’nda kaçırılmaması gereken 7 maç!

1 – 15 Haziran 2018 Cuma / 21.00  – Portekiz vs İspanya

B grubunun ilk hafta maçında Portekiz ve İspanya karşı karşıya gelecek. İber Yarımadası derbisinde kazananın yolu açılacak, kaybedense ne kadar kolay görünürse görünsün, kalan İran ve Fas maçlarında stresli olacak. Hele bir de bu maçtan önce oynanacak olan Fas-İran maçında iki takımdan biri kazanırsa…

2 – 16 Haziran 2018 Cumartesi / 19.00 Peru vs Danimarka

C Grubu’nu Fransa’dan sonra ikinci bitirip üst tura çıkmak isteyen Peru ve Danimarka, Fransa ile karşılaşmadan önce mümkün olan en yüksek puanı almaya çalışacak. FIFA sıralamasında 11. sırada yer alan ve kaptanı Guerrero’ya kavuşan Peru; Erikssen’li, Pione Sisto’lu, Simon Kjaer’li Danimarka’ya karşı. Kazananın avantajı eline geçireceği maçta, iki takımın birbirlerine diş geçirememesi halinde beraberliğe razı olacağı ve zayıf Avustralya karşısında averaj arayacağı söylenebilir.

3 – 19 Haziran 2018 Salı / 15.00 – Kolombiya vs Japonya

Bir diğer kritik ilk maç da H grubunda oynanacak. Kolombiya ile Japonya’yı karşı karşıya getirecek maçın önemi, Polonya’nın lider olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılan gruptaki ikincilik mücadelesini şekillendirecek olmasından kaynaklanıyor. Bu maçta mağlup olan tarafın üst tura yükselmesi için küçük çaplı bir mucizeye ihtiyacı olabilir. Zira en dengeli grup olan H grubunda bir puanın bile önemi büyük.

4 – 19 Haziran 2018 Salı / 21.00 – Rusya vs Mısır

A Grubu ikinci hafta maçı, tıpkı Kolombiya-Japonya müsabakası gibi, grubu muhtemel birinci Uruguay’ın ardından ikinci tamamlayacak ülkeyi belirleyecek. Rusya ile Mısır, St. Petersburg’da karşılaşacak ve bu maçın sonucu gruptaki dengeleri bir taraf lehine değiştirecek. İlk maçını Suudi Arabistan ile oynayacak olan Rusya, Uruguay karşısında şansı az olan Mısır önüne 3 puanla ve moralle çıkabilir. Muhammed Salah’ın bu maça yetişip yetişemeyeceği ise şu an için bilinmiyor.

5 – 26 Haziran 2018 Salı / 21.00 İzlanda vs Hırvatistan

Son yıllarda sık sık karşılaşmaya ve birbirleriyle karşılaşmalarına alışık olduğumuz İzlanda ve Hırvatistan, D grubu son maçında karşılaşacak. Arjantin’in o maça kadar birinciliği garantileyeceği varsayımıyla hareket ettiğimi taktirde, grup ikinciliği için en iddialı iki ekibin mücadelesinde yüksek seviyeli fiziksel bir oyun bekleyebiliriz. Bu maçta kazanmak zorunda olan tarafın işi biraz daha çetin.

6 – 27 Haziran 2018 Çarşamba / 17.00 Meksika vs İsveç

Arjantin’in D grubunda kurması muhtemel hegemonyanın benzerini F grubunda Almanya’dan bekleyebiliriz. Son maçlardan önce Almanya’nın gruptan çıkmayı garantilemesi halinde, ikinci tur için en güçlü iki aday Meksika ve İsveç, grubun son maçında Yekaterinburg’da karşı karşıya gelecek. Denk güçlerin mücadelesinde gülen taraf yoluna yoluna devam edecek, kaybedense turnuvaya veda edecek. Dikkatle takip edilmesi gereken, heyecan dolu bir maç…

7 – 28 Haziran 2018 Perşembe / 21.00 İngiltere vs Belçika

İlk tur grup maçlarının belki de en önemlisi. Şampiyonluğun iki adayı, İngiltere ve Belçika grubun son maçında karşılaşıyor. Bu maça kadar oynayacakları Panama ve Tunus müsabakalarını kazandıklarını farz edersek, son maçlar öncesi 6 puanlı iki takımı karşı karşıya getirecek tek grup G grubu olabilir. Bu grubu birinci bitirenin muhtemel Polonya eşleşmesinden kaçınıp, 2. turda görece daha zayıf bir takımla karşılaşması ve çeyrek final yolunu açması ihtimali, İngiltere-Belçika maçının önemini artırıyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here