Vezir Gambiti: Robin Van Persie

Galatasaray’ın 4.yıldızı takmasıyla birlikte Fenerbahçe yönetimi ezeli rakibinin gerisinde kalmamak için kolları sıvamıştı. İlk olarak dünyaca ünlü sportif direktör Giuliano Terraneo göreve getirilmiş, Robin Van Persie, Nani gibi yıldızlar transfer edilmişti. Josef de Souza’ya 8 milyon avro, Ozan Tufan’a 7 milyon avro gibi astronomik bonservis bedelleri ödenmiş, Simon Kjaer, Şener Özbayraklı, Fabiano, Ba, gol kralı Fernandao sarı-lacivert takıma imza atmıştı. Fenerbahçe camiası bu kadronun sadece 2015-2016 sezonu değil sonraki sezonlarda da şampiyonluk ipini göğüsleyeceğine inanıyordu. Fenerbahçe’nin resmi sosyal medya hesapları “4.yıldız yükleniyor” tarzında paylaşımlar yaparken, taraftarlar Robin Van Persie için “Olan var olmayan var, kıskanırlar” şarkısını söylüyordu. Taraftar adeta hayal dünyasında şampiyonluğu ilan ederek sezona başlangıç yapmıştı. Ama “evdeki hesap çarşıya uymaz” atasözü gerçekleşmiş, Fenerbahçe son iki sezonda şampiyon olamamış, Türkiye Kupası’nda final yüzü görememişti. Ülkedeki başarısızlıklara bir de Avrupa’da hedeflerin çok gerisinde kalınması eklendi. Bu sezon da Avrupa defteri Vardar karşısında alınan mağlubiyetlerle ağustos ayında kapanmıştı.

Party, Sleep, Repeat

Bu olumsuz tablonun ortaya çıkmasında Robin Van Persie hiç kuşkusuz en büyük etken. Fenerbahçe kadrosuna satranç gözüyle baktığımız zaman forvette, kanatta ve 10 numara bölgesinde oynayabilen Van Persie’nin vezir konumunda olduğu aşikar. Vezir RVP’nin 2015-2016 ve 2016-2017 sezonlarında gol ve asist sayılarında yeterli katkıyı sağlayamaması ve kendinden beklenen efektif oyunun çok gerisinde kalmasından dolayı Mayıs ayında kupalar kaldırılamadı. Oynadığı etkisiz futbolun yanı sıra, sakatlıklardan dolayı birçok maçı kaçırıp oynamadığını da unutmamak gerek.

Van Persie’nin, sakatlığından dolayı Fenerbahçe’de dinlendirildiği dönemde, Hollanda milli takımına gitmesi ve 31 Ağustos 2017’de Fransa oynanan resmi maçta 64. dakikada oyuna girmesi, Fenerbahçe camiasına karşı yaptığı büyük bir saygısızlık olarak akıllarda kaldı. Portakalların kampında tekrar sakatlık yaşayıp kadrodan çıkarılması sarı-lacivertli forma ile olan ipleri kopma noktasına getirmişti. 2017-2018 sezonun ilk yarısında 2-3 maç dışında Robin Van Persie’yi sahalarda göremedik. Hafta içi idman fotoğrafları yerine, İstanbul’a tatile gelmiş bir turist gibi gezip tozduğunu gördük. Fenerbahçe’nin Van Persie’ye karşı sabrı giderek azalıyordu. “Parti, uyku ve tekrar et” anlamına gelen “Party, Sleep, Repeat” tişörtü ise bardağı taşıran son damla oldu.

Vezir Robin Van Persie

2 sezon önce büyük umutlarla transfer edilen Van Persie’nin takımdan ayrılması için camia gün saymaya başlamıştı. Bu sırada ortaya çıkan Çin dedikodularının gerçekleşeceğine pek inanmıyordum. Durum böyle iken Fenerbahçe yönetiminin elinde kalan tek seçenek Van Persie’yi satranç tabiriyle gambit yapmaktı. Fenerbahçe yönetimi geçen sene yapması gereken vezir Robin Van Persie gambitinde geç kaldı. Ama bu hamleyi 2018’de gerçekleştirdi. Gambit, satrançta pozisyon avantajı sağlamak için bir taşı karşılıksız olarak feda etmek demektir. O an rakip avantaj sağladı gibi gözükse de ilerleyen hamlelerde gambiti yapan oyuncu rakibine üstünlük kurmaya başlar. Amatör bir oyuncunun vezir gambiti yapması zordur ilerleyen hamleleri pek sağlıklı düşünemez. Satranca yıllarını vermiş satranç turnuvalarının tozunu yutmuş ustaların işidir ancak vezir gambiti yapmak.

Fenerbahçe yönetimi sezona kadroda Van Persie’nin olduğunu bilerek başlıyor, hücum hattını ona göre şekillendiriyordu. Fakat sezon içinde bir türlü beklentiler gerçekleşmiyordu. Van Persie’nin aldığı astronomik maaşı da göz önünde bulundurmakta yarar var. FFP kriterleri ile boğuşan Fenerbahçe’nin Van Persie seviyesinde bir oyuncu alması için yıllık 7-8 milyon avroyu gözden çıkarması gerekiyor. Hollandalı futbolcu varken bu ekonomik yükün altına girmekse imkânsız. Ancak Robin Van Persie takımdan gönderilirse ekonomik anlamda bir rahatlama olacaktı. Sonunda yönetim, geç kalsa da, gambiti gerçekleştirdi ve oyun devam ederken dünya yıldızı konumundan “müzmin sakat” konumuna gerileyen vezir Robin Van Persie’yi kadrodan çıkardı. Uçan Hollandalı, eski takımına Feyenoord’a geri döndü. Bu durum en iyi sokak diliyle anlatılır: Vezir postalandı.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here