Gün geçmiyor ki, Brezilya’dan dünya yıldızı bir futbolcu daha çıkmasın… Lucas Paqueta’dan bahsediyoruz. Flamengo’nun 20 yaşındaki genç yeteneği, ilk profesyonel sezonu olmasına rağmen taraflı tarafsız tüm futbolseverleri kalitesiyle büyülemeyi başardı.

27 Ağustos 1997’de, başkent Rio de Janeiro’nun da içinde yer aldığı Guanabara Körfezi’ndeki Paqueta Adası’nda, Lucas Tolentino Coelho de Lima ismiyle dünyaya geldi. Henüz 10 yaşındayken Flamengo altyapısına dahil oldu. Futbolculara lakap takmayı seven Brezilyalılar, geldiği ada olan Paqueta’yı küçük Lucas’ın lakabı yaptı. 2016’da, Brezilya’nın en önemli altyapı turnuvası olan Sao Paolo Gençlik Kupası’nı kazanan takımda yer aldı. Turnuvanın hemen ardından profesyonel yapıldı. Mart 2016’da 4 yıllık sözleşme imzaladı ve ilk lig maçına da 9 Mart 2016’da Figueirense karşısında çıktı.

O tarihten bu yana çıktığı 17 (10’u ilk 11) lig maçında 942 dakika süre aldı. 1 gol atıp 1 de asist yaptı. Dördü ilk 11 olmak üzere 9 maça çıktığı Libertadores Kupası’nda da 2 gole imza attı. 1 Nisan 2016’dan bu yana çağrıldığı Brezilya U20 takımında da 7 maçta 1 golü bulunuyor.

Lucas Paqueta’nın Temel Özellikleri

Lucas Paqueta’nın en belirgin özelliği, gerek pas gerekse dripling ile çok kolay adam geçebilmesi. Tekniği de üst düzey olan Paqueta, kilit paslarıyla takım arkadaşlarına rahatlıkla pozisyon hazırlayabiliyor. Pas isabet yüzdesinin yüksek olması ve çabuk karar verebilmesi de saha içi etkinliğini artırıyor. Paqueta’nın, modern futbolda çok başarılı olabileceğinin ve daha iyi yerlere geleceğinin sırrı hareketli olmasında yatıyor. 3. bölgede muhteşem bir dinamizm gösteren Paqueta, bir forvet olmamasına rağmen, rakip stoperlere bir o kanatta, bir bu kanatta sürekli pres yapıyor. Top kapabiliyor, kaptığı topları en hızlı şekilde arkadaşlarına iletiyor. Fazla uzun sayılmamasına rağmen hava toplarını alabiliyor. Pres özelliğinin yanı sıra, rakip hücumları esnasında adam kovalıyor ve savunmaya da yardım ediyor. Sahanın bir köşesinde, çizgide ya da orta yuvarlakta durup beklemek Lucas Paqueta’nın kitabında yazmıyor. Sürekli arayan, koşan, pas ve çalımlarla adam geçen modern bir 10 numara O.

Lucas Paqueta’nın tüm bu pozitif özelliklerine rağmen geliştirmesi gereken en önemli yönü bitiriciliği. Bu kadar hareketli, teknik ve rakip kaleye yakın oynayan bir futbolcunun girdiği pozisyonlardan daha fazla skor üretmesi gerekiyor. Son olarak da fizik gücünü geliştirmesi şart. Henüz ilk profesyonel sezonu olduğu için önünde uzun bir yol var. Fakat 20 yaşındaki bir futbolcunun hele de sürekli sert müdahalelere maruz kalıyorsa, sakatlıklara karşı dayanıklı olacak bir fizik kondisyona sahip olması gerekiyor.

 

Lucas Paqueta ––  Flamengo – 27.08.1997 – AMC / FW

Yetenek Tablosu

Fiziksel Zihinsel Teknik
İvmelenme: 85 Konsantrasyon: 69 Teknik: 89
Çeviklik: 87 Yaratıcılık: 84 Top Kapma: 88
Denge: 72 Soğukkanlılık: 80 Bitiricilik: 65
Zıplama: 75 Sezme: 83 Pas: 91
Doğal Kondisyon: 70 Takım Oyunu: 77 Top Sürme: 90
Hız: 84 Karar verme: 90 Duran Toplar: 81
Dayanıklılık: 71 Azim: 86 Kafa Topları: 75
Güç: 68 Topsuz Oyun: 76 Orta Yapma: 73
Çalışkanlık: 89 Pozisyon Alma: 70 Top Kontrolü: 84

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here