Futbolun Adaleti

Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) 19 Yaş Altı Şampiyonası, Ekim 2018’de Endonezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da başlayacak. Turnuvaya katılacak ülkelerin belirlendiği elemeler, aynı yaş grubunun Avrupa ya da Dünya’daki muadillerine oranla fazla heyecanlı geçmemişti. Ta ki, C grubunun liderini belirleyecek Katar-Irak maçına kadar…

Afganistan U19 takımının çekilmesinin ardından grupta Lübnan ile birlikte kalan Irak ve Katar, Bağdat’taki ilk maçta 1-1 berabere kalmıştı. Grand Hamad Stadı’ndaki karşılaşmanın da 90 dakikası 1-1 sonuçlanınca, gruptan lider çıkacak takımı penaltı atışları belirledi. Katar kalecisi Shehab Mamdouh, Irak’ın iki penaltısını kurtardı. Takımı 4-3 öndeyken bir penaltı daha kurtardı ve sevinmeye başladı. Fakat hakem Mamdouh’un kale çizgisini erken terk ettiğine, dolayısıyla penaltının tekrarlanması gerektiğine hükmetti. İtirazlarını sürdüren Katarlı file bekçisine ise sarı kartını çıkardı. Yalnız bir sorun vardı: Bu Shehab Mamdouh’un gördüğü ikinci sarı karttı ve son penaltı öncesinde kırmızı kartla oyun dışında kalmıştı.

Katarlı futbolcu ve taraftarları hüzün kapladı. Üzgün suratlar arasından biri, kaptan Nasser Abdulsalam, eldivenleri giyerek kaleye geçti. Irak’ta da topun başına emin adımlarla gelen oyuncu Muntadhir Mohammed idi. Mohammed geldi, kendi soluna doğru yerden, sert vurdu. Ama Abdulsalam ayağıyla topu çıkardı ve Katar’ı Endonezya’daki turnuvaya götüren adam oldu. Futbolun adaleti, Ekim 2017’deki FIFA U17 Dünya Şampiyonası’nda boy gösteren Irak’ın bu turnuvada da yer almasını, en iyi ikinciler kontenjanından olsa bile, sağladı.

Asya futbolunun yıldız adaylarını izleyeceğimiz turnuvada Endonezya (Ev Sahibi), Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar, Japonya, Tacikistan, Avustralya, Vietnam, Çin ve Güney Kore ile birlikte; Irak, Kuzey Kore, Tayland, Malezya ve Tayvan da mücadele edecek.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here