Tökezleyeni Tekmelemenin Konforlu Alanında Top Sürmek

“Fenerbahçe’nin yolu sizin de çok iyi bildiğiniz gibi engebelidir, dolambaçlıdır, sarptır. Hatta bu dönemde bu noktada sorumluluk almak sizin gibi karakterlere uygundur fakat bedeli de ağırdır. Çünkü yine kulübün başkanı Aziz Yıldırım ve yönetim şekli de aynı olacaktır. Sizin kararınız bir dönüm noktası olacaktır. Bu kriz anında direksiyonun başına geçip Fenerbahçe’deki efsane duruşunuzu daha iyi bir noktaya da taşıyabilirsiniz. Ya da bu zor dönemde alınacak kötü sonuçların ardından kulüple yollarınız istemediğiniz şekilde ayrılabilir. Tercih sizin ‘Hocam’… Benim gönlümde, aklımda hep Sigma Olomouc’a şeref golümüzü atan, 3 Temmuz’da herkes kaçacak delik ararken dimdik duran, efsane 11 numara olarak kalacaksınız”

1 Haziran 2017‘de bu cümleleri Futbolique için kaleme alırken kafam karmakarışıktı. Hem gelmesini istiyordum hem de istemiyordum. Çok zor bir karardı bedeli ağırdı. Osmanlıspor maçının ardından yaptığı açıklamayı görünce, “Bitti bu iş” demiştim bir yandan da teslim olmayacağını düşünüyordum. Yarı yolda bırakmak karakterine uygun olmazdı 11 Numara’nın.

Fenerbahçe’nin tarihine damga vurmuş, 3 Temmuz kumpasında dimdik durmuş bir adam; ‘olmadığını’, ‘yapamadığını’ anlamış şık bir şekilde mağlup olduğunu söylüyor ve geri çekiliyordu. Bundan sonrası yönetilemeyen bir ‘kriz’di. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir kriz bu şekilde yönetilemezdi. Yönetilemediği için de Aykut Kocaman ve Fenerbahçe üzerinde tepinildi. Başarısızlığını kabul edip, gitmeyi aklına getiren bir adama reva değildi bu yapılan…

Bir Kriz Nasıl Yönetilmez

Fakat şimdi bu geri dönüşte işler her zamankinden çok daha zor olacak. Ben bu krizden Aykut Kocaman’ın güçlü çıktığına inanmıyorum. Çünkü hem kulüp hem de Aykut Kocaman inandırıcılığını kaybetti. Kulüp tarafından yapılan bu açıklamanın muteber bir yönü yok: “Kamuoyundan ve medyadan beklentimiz, dedikodu haberciliği ve manipülasyonu bir tarz edinmiş gazetecilikten ziyade, kulübümüzden yapılan açıklamalar baz alınarak gündem oluşturulmasıdır. Mevcut durumda, futbol takımımız, Sivasspor karşılaşması için çalışmalarına Teknik Direktörümüz Sayın Aykut Kocaman önderliğinde başlayacaktır.”

Siz eğer medyayı gerektiği gibi bilgilendirmez, yönlendirmez ve kulüp çıkarlarını gözeterek iletişim yürütmezseniz bu tür spekülasyonlar ile karşılaşırsınız. Bu durumlarda sessiz kalmak yerine belirli zaman aralığında bilgilendirme yapmak çok daha faydalıdır. Bu sayede sizin istediğiniz ve verdiğiniz bilgiler minvalinde tartışmalar yürür.

Ben hep size inandım, güvendim Hocam. Meselem şampiyonluk falan değil bu sezon…

Umarım bu sefer direksiyonu hem siz hem de kulüp zarar görmeden kırabilirsiniz. Bu takımın başarılı olması birçok değişkene bağlı. Ben zamana ihtiyacınız olduğunu en başından yazmış bunun da bedelinin, belki de bu sezonu gözden çıkarmak olduğunu düşünmüştüm. Fakat taraftarın vakti yok böyle temel atmalara. Belki endüstriyel futbolda müsait değil. Ancak bu gitgeller en fazla size zarar verdi Hocam. Şimdi hep beraber yürümeliyiz fakat benim gibi düşünenlerin sayısının az olduğunu çok iyi biliyorum. Herkes tökezleyene tekme atmanın konforlu alanında top sürerken, sahip çıkmak, arkasında durmak bu yüzyılın çok iltifat edilen değerleri arasında yer almıyor ne yazık ki.

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here