SPAL Mucizesi

Tarih 12 Mayıs 1968. Serie A’daki son maçında Juventus ile karşılaşan Societa Polisportiva Ars et Labor (SPAL), Gianfranco Zigoni’nin tek golüyle sahadan yenik ayrıldı ve küme düştü. Yaklaşık yarım asırdır alt liglerde gezen SPAL için, hasret bu sezon sona erdi.

İtalya’nın kuzey şehirlerinden Ferrara’daki bir manastırda, rahipler tarafından 1907 yılında kurulan SPAL, 1950’ler ve 60’larda İtalyan futbolunun önemli takımlarından biriydi. Hatta, Roma, Juventus ve Milan formalarıyla efsaneleşip, gelmiş geçmiş en başarılı teknik direktörlerden biri olmadan önce Fabio Capello’nun da ilk forma giydiği, yetiştiği kulüptü SPAL. O yıllardaki başarının mimarı, başkan Paolo Mazza’nın 1981’deki ölümünün ardından, kulüp krizden krize sürüklendi. 2013’te yaşanan mali kriz sonucu kesin olarak battı ve kapanmaktan son anda, dördüncü ligde mücadele eden komşu takım Giacomense ile birleşerek kurtuldu. Birleşmenin ardından kulüp S.P.A.L 2013 adını aldı.

Giacomense Başkanı Walter Mattioli, koyu bir SPAL taraftarıydı ve çeşitli sektörlerdeki girişimleriyle tanınan Colombarini ailesinin maddi desteğini de arkasına alarak kolları sıvadı. Mattioli, bu sütunlarda daha önce bir çok kez anlatıldığı üzere, işe, güvenilir bir sportif direktör ve potansiyeli olan bir teknik direktör bularak başladı. Giacomenseli eski futbolcu Davide Vagnati ile Fiorentina altyapısında antrenör olarak çalışan Leonardo Semplici sırasıyla bu iki göreve getirildi. O dönem, üçüncü ligde zor günler geçiren SPAL, ikilinin birlikte çalışmaya başlamasıyla 2014-15 sezonunda nefes aldı. Ertesi yıl ise şampiyon olarak Serie B’ye yükseldiler.

Semplici’nin Hücum Futbolu

Semplici, İtalyanca “basit” demek. Fakat başarılı taktisyenin oyun planları için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Semplici, bu yüzyılın başlarında bir çok elit hocanın terk ettiği ama son yıllarda tiki-taka’ya ve gegenpressing’e karşı en etkili panzehir olarak tekrar gündeme gelen 3-5-2’yi tercih ediyor. Takımı, son iki sezondur çok gol atıp az gol yiyor. Hücuma verdiği önem bakımından Semplici’yi Leonardo Jardim’e, bol gol atan SPAL’i ise Fransa şampiyonu Monaco’ya benzetebiliriz. Bir farkla: SPAL takımının soyunma odasında herkes aynı dili konuşuyor. Evet, yanlış okumadınız. SPAL, günümüz futbol endüstrisinde nadir görülen bir kadro yapısına sahip. Bir maçta 11 dakika forma giyen ve Brezilya-İtalya çifte vatandaşlığı bulunan, Gabriel Strefezza’yı da yabancı saymazsak, tüm futbolcular İtalyan!

Hiç yabancı oynatmadan, doğru planlama ve vizyonla sportif başarıya kısa sürede ulaştılar. Esasen kulüp, böyle bir politika benimsemiş değil. Yani Athletic Bilbao ya da Altınordu gibi, bir ilke çerçevesinde hareket etmiyorlar. Hatta sezon başında birkaç yabancı futbolcu transfer etmek istedilerse de imkanlar el vermedi. Bundan sonra da kulüp yapısına uymayan ve astronomik ücretler talep eden futbolculara, sırf yabancı diye yönelmeyeceklerini rahatlıkla iddia edebiliriz. Bu durumun; modern tabirle “yabancı çöplüğüne” dönmüş, iki takımı arasındaki bir lig maçında oynayan Brezilyalı futbolcu sayısının, Türk futbolcu sayısından fazla olduğu ülkemizdeki kulüpler için bir anlam ifade edip etmediğini bilmiyoruz. Fakat SPAL’in yolu, kulübün finansal dengelerini sarsmadan ve bol para haracamadan da başarıya ulaşılabileceğinin kanıtı.

Üst Lige Taşınan Heyecan

Sezon başında, herkesin beklentisi 23 yıl sonra Serie B’de mücadele edecek olan SPAL’in tekrar küme düşeceği doğrultusundaydı. Fakat onlar inanılması güç bir mucizeye imza atarak bitime bir hafta kala şampiyonluğu garantilediler. Kulübün, gelecek sezon nasıl bir performans sergileyeceğini yaz dönemi transferleri kadar, 8500 kapasiteli ve bir kale arkasında tribünü bulunmayan emektar Paolo Mazza stadında yapılacak rekonstrüksiyon çalışmaları da belirleyecek.

İtalya’da Scudetto’ya odaklanan futbolseverler, Juventus, Roma ve Napoli’nin son haftaya kadar süren mücadelesi sebebiyle Serie B’de yaşanan büyük mucizeyi ıskaladı. Bir dönemin efsanesi SPAL, yarım asır sonra Serie A’ya döndü. 1968’de onları küme düşüren golü atan Gianfranco Zigoni’nin oğlu, Gianmarco Zigani ise, şampiyon SPAL kadrosunun en çok gol atan ikinci oyuncusu. Kaderin cilvesi…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here