Süper Lig şampiyonluğu, Türkiye’deki profesyonel futbol kulüplerinin nihai hedefi. Sezon sonu ipi önde göğüslemek, şampiyonlar ligi gruplarına doğrudan katılım yani prestij açısından önemli olduğu kadar, kazandıracağı gelirle de ekonomik olarak son derece değerli. Dolayısıyla bu yıl Süper Lig kıran kırana maçlar vaat ediyor. İlk 7 hafta itibariyle de futbola doyduk diyebiliriz. Süper Lig, Avrupa’da maç başına ortalama en fazla gol atılan ulusal turnuva oldu. Bu istatistiğin yakalanmasındaki başlıca etkenin yabancı serbestliği ve takımların yetenekli futbolcuları transfer ederek gerek kendi kadrolarının gerekse de ligin kalitesini artırmaları olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bugün Süper Lig’deki tüm takımlarda, kariyerinde Avrupa’nın 5 büyük liginde oynamış en az bir futbolcu bulunuyor.

Avrupa’nın 5 Büyük Ligi ve Süper Lig’de Maç Başına Gol Ortalamaları

 

Tabii, şampiyonluk mücadelesindeki takımlar bu bakımdan daha zengin. Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Başakşehir, dünyaca ünlü yıldız futbolcuları kadrosunda bulunduruyor. Galatasaray 7 maçta topladığı 19 puanla, kadro kalitesini puana en başarılı çeviren kulüp görünümünde. Son iki yılın şampiyonu ve bu sezonun da mutlak favorisi Beşiktaş, olaylı Kadıköy deplasmanından ve 3 as futbolcusu ile hocasından yoksun çıktığı zorlu Trabzonspor maçından toplam 1 puanla ayrılarak liderle arasında 5 puanlık bir fark oluşmasına yol açtı.

 

2017-18 Sezonu 7. Hafta Puan Durumu

 

Yine de sezonun yalnızca beşte birinin geride kaldığı dikkate alındığında dengelerin değişebileceği iddia edilebilir.

2016-17 Sezonu 7. Hafta Puan Durumu

Beşiktaş’ın puan kayıplarını Şampiyonlar Ligi’ne konsantre olmasına, kadrosunda yaşanan sakatlık ve kart cezası gibi sorunlara bağlamak mümkünken, son yılların başarılı ekibi Başakşehir’in istikrarsız gidişini ise takım yapısının değişmesine yorabiliriz. Trabzonspor, 5 takım arasında en ciddi potansiyele sahip ekip olarak öne çıkıyor. Fakat orada da Ersun Yanal’ın ilk 11 ve oyuncu değişikliği tercihleri büyük tepki çekiyor. Fenerbahçe’nin yaşadığı kriz ise çok daha derin ve şampiyonluk ihtimalini neredeyse sıfıra düşürüyor. Fenerbahçe, rakip kaleyi bulamıyor, gol atmakta sıkıntı çekiyor. Üstelik kalesini de kapatamıyor ve bu yüzden puan kayıpları yaşıyor.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, Galatasaray’ın haftada bir maç rutiniyle ve üst düzey kadrosuyla ilk haftaları domine etmesi son derece normal. Ancak sakatlıklar, kart cezaları, form grafiğindeki iniş çıkışlar başlayınca ve yedek kulübesini kullanmak zorunda kalınca şampiyonluk yolunun güllerle donatılmadığı da ortaya çıkacaktır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here