Not: Bu yazı, yazarın 28 Eylül 2015’te Sporx.com’da yayınlanan “Katalanlar ‘bağımsızlık’ dedi! Gözler Barcelona’da başlıklı yazısının genişletilmiş halidir. 

Barcelona La Liga’dan Ayrılacak Mı?

İspanya’da uzun yıllardır süregelen Katalonya sorunu (buna sorun demek de doğru mu yanlış mı bilinmez ama bunu siyasetçilere bırakalım) son dönemlerde yeniden baş gösterdi. 2015’te yapılan seçimleri bağımsızlık yanlısı girişimlere öncülük eden “Junts pel Si” (Evet için Birlik) ittifakı kazanmıştı. Bu sonuçla Katalonya Bölgesinin bağımsızlığını ilan etme durumu ortaya çıkmıştı. Alınan sonucun İspanyol futbolunu da etkilemesi bekleniyordu. Zira Katalonya Bölgesi, Barcelona ve Espanyol gibi La Liga’nın iki önemli takımını barındırıyor. Bunun yanında birçok önemli futbolcu da Katalan kimlikleri ile biliniyorlar ve eğer bağımsızlık ilan edilirse yeni gelecek yetenekli Katalan oyuncuların İspanya Milli Takımını seçmeme tehlikesi var.

Ayrılıkçı Guardiola!

Örneğin Josep Guardiola –ki kendisi her fırsatta Katalonya’nın bağımsız olmasından yana söylemlerini esirgemeyen bir isim ve son seçimde de ayrılıkçı birlikten milletvekili listesinde yer aldı- Katalonya devlet statüsüne önceden sahip olsaydı, İspanya Milli Takımında değil Katalonya Milli Takımında forma giyeceğini açıkladı. “İspanya’yla bir sorunum yok ama ben Katalanım ve eğer olsaydı Katalonya Milli Takımı için forma giyerdim” diyerek tavrını net bir şekilde ortaya koyan Pep, Katalonya Milli Takımı için de oynamıştı ancak takım resmen tanınmadığı için bunlar gösteri maçlarının ötesinde aktiviteler değildi.

Hedefteki Adam; Pique!

Sadece Guardiola değil, Barcelona kulübü için önemli figürlerden birisi daha; Gerrard Pique de Katalonya’nın bağımsızlığı konusunda tavrını net bir şekilde koyan futbolculardan. Pique de tıpkı eski hocası gibi Katalonya’nın bağımsız olması gerektiğini savunuyor. Pique bu duruşu nedeniyle İspanya Milli Takımının Kosta Rika ve Slovakya ile 2015 yılının Haziran ve Eylül aylarında oynadığı maçlarda İspanyol taraftarlarca ıslıklanarak protesto edilmişti. Çünkü Pique, Katalonya’da düzenlenen bağımsızlık yanlısı gösteriler için “Hayatımda böyle bir şey görmedim. Unutulmaz bir şey” demiş, 2015 Kral Kupası finalinde (final iki ayrılıkçı milletin bayrak takımı; Katalan Barcelona ve Bask Athletic Bilbao arasında oynanmıştı) İspanya Milli Marşı ve Kral 6. Felipe’nin ıslıklanmasına “ifade özgürlüğü olmalı” yorumunu getirmişti.

Aslında bu hainler(!) içinde en meşhuru yine uzun bir süre Barcelona forması giyen Oleguer Presas i Renom yani bilinen adıyla Oleguer. 1980 doğumlu sağ bek, 2001-2008 yıllarını Barcelona çatısı altında geçirmişti. Oleguer tipik futbolculara göre farklı bir mentaliteye sahipti. Zaten futbolu da 2011 yılında henüz 31 yaşındayken bıraktı. Oleguer, 2005/06 sezonunda dikkat çeken bir futbol oynamış ve o dönem milli takıma da çağrılmıştı. Ancak Katalan kimliğini gerekçe göstererek İspanya Milli Takımında oynamayı reddetti! Oleguer hayatı boyunca zaten Katalan kimliği ile hareket etti. Polisle çatışmalara bile girmişliği var. Futbolu bıraktıktan sonra da Katalan bir partide aktif siyaset görevi aldı. Şu sıralarda da Katalonya’nın bağımsızlığı için mücadele eden isimlerin başında geliyor.

Espanyol Farklı Düşünüyor

Olayın bir de Espanyol tarafı bulunuyor. Tam adından da anlaşılacağı üzere İspanya’ya ve Kraliyete bağlılıkları var. Bilindiği gibi İspanya’da isminin önünde Real olan takımlar, Krallığa bağlılık simgeler ve logolarında da Kraliyet tacı bulunur. Espanyolu 1900 yılında Barcelona bölgesinde yaşayan İspanyol öğrencilerin kurduğu rivayet edilir. Onlar Katalonya’nın bağımsızlığına karşılar. İşin siyasi boyutunu yine siyasetçilere bırakacak olursak Katalonya’nın olası bir bağımsızlık kazanması ve özerklikten devlet statüsüne geçmesi demek Espanyol’la Barcelona’nın La Liga dışında kalması demek! Espanyol’un başına gelebilecek en kötü şeylerden birisi bu olur. Özellikle yayın ve stat gelirlerini düşününce La Liga’dan kopmak demek neredeyse kulübün batması demek… Peki, bu ne kadar gerçekçi bir olasılık?

İspanya Yüksek Spor Konseyi’ne göre %100! Konsey, Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesi ile ilgili bir açıklama yayınlayarak ‘bunun gerçekleşmesi halinde Espanyol ve Barcelona’nın La Liga dışı bırakılacağını’ belirtmişti. Çünkü La Liga’yı İspanya’da yer alan özerk bölgelere ait takımlar oluşturuyor. Eğer bu özerk bölgelerden biri, İspanya’dan tamamen ayrılmaya karar verirse otomatik olarak da lig dışı kalıyor. İspanya La Liga Başkanı Javier Tebas da yaptığı açıklamada, Katalonya’nın bağımsızlık ilan etmesi durumunda Barcelona’yı lig dışı bırakacaklarını geçen hafta resmen açıkladı.

‘Ayrılacağız’ demişlerdi

2015’teki seçimi kazanan “Junts pel Si” iktidara gelebilmek için “Halk Birliği Adaylığı” ile anlaşma sağlayıp bir yıl içerisinde Katalonya’yı, İspanya’dan koparmayı hedefliyordu. İşler hedefledikleri gibi gitmedi. Şimdi takip eden yılların ardından kritik ‘1 Ekim Referandumu’ beklenmeye başlandı. Madrid hükümeti, bu referandumun yasadışı olduğunu ilan etti ve ‘gerekirse askeri müdahale’ nin seçenekler arasında olduğunu duyurdu. Yani üstü kapalı bir şekilde tehdit etti. Referandum, Katalonya Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olsa da 3’ten fazla belediye seçime katılacaklarını açıkladı. Barcelona futbol takımı henüz olaylara dâhil olmasa da maçlardan önce okunan Katalan Ulusal Marşı ve tribünlerdeki ‘Katalonya İspanya değildir’ pankartları zaten onların tavrını anlamamızı sağlıyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here