Mayıs Hüznü

“Futbolda kötü gittik bu sene. Hocamız Hollanda Milli Takımı’ndan teklif aldı. Gelecek sezon için 2-3 antrenörle görüşmelerimiz devam ediyor. Bu Mayıs ayında tüm transferleri bitireceğiz. Önümüzdeki sezon mayıs ayı geldiğinde şampiyon olmuş olacağız.” Yukarıda okuduğunuz ifadeler Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a ait. Yüksek Divan Kurulu Nisan ayı olağan toplantısında konuşan Aziz Yıldırım, pek de alışık olmadığımız bir şekilde öz eleştiri mealinde cümleler kuruyor.

Temmuz’un sonuna yaklaşırken tüm transferler bitti mi sorusuyla başlamak istiyorum. Bitmediği aşikar. Çok önemli bir Avrupa sınavı öncesinde elinizde santrfor olarak oynatabileceğiz müzmin sorunlu Robin Van Persie ile 7 Ocak 1997 doğumlu Ahmethan Köse var. Mesele gayet açık anlamak isteyen için. Bu yılın en mühim transferi Aykut Kocaman. Kulübün geleceği adına en doğru tercihi yaptı Aziz Yıldırım. Fakat futbol kulübü uzun zamandır bir futbol aklı ile yönetilmediği için tüm sorunlar bir çırpıda asla çözülemez. Bu sene yapılan transferlerde Finansal Fair Play nedeni ile atılan adımlar doğru. Fakat bu tür hamleleri FFP zoru ile yapmak mantıksız.

Olağanüstü bir iştahla, takıma ne verip ver(e)meyeceği tam olarak araştırılmadan, gelecek sezonlar hesaplanmadan yapılan transferler kulüpleri bu zorlu süreçlere sürüklüyor. Fenerbahçe özelinde bilhassa teknik direktör tercihleri üzerinden baktığımızda başarılı ya da başarısız olması fark etmiyor. Aziz Yıldırım neredeyse hiçbir teknik direktör ile uzun süreli yol alamıyor, plan yapamıyor, geleceği tasarlayamıyor. Bu süreklilik olmayınca bir devamlılık da gelmiyor elbette. Tercih edilen teknik direktörler aynı ekolün üyeleri bile olmadığından her yıl hikaye yeniden yazılmaya çalışılıyor. Kulübün heybesinde hiçbir şey birikmiyor.

“Tahliye ile zafer kazanılmaz”

Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi 3. ön eleme turunda Avusturya’nın Sturm Graz takımıyla eşleşti. 1997 doğumlu Ahmethan Köse deplasmanda 2-1 kazanılan maça ilk 11’de başladı. İkinci maçta da muhtemelen aynısı olacak. Ya da son anda yapılan bir oyuncu transferi takıma ne kadar faydalı olabilir? Daha takım arkadaşlarını tanımadan sahaya sürülür mü oyuncu, ki Aykut Kocaman çok zorda kalmazsa tercih etmez. 2017 Mayıs’ta verilen sözler tutulmadığında 2018 Mayıs’ta başarı ihtimali azalır. Hikayeyi baştan ya da başlamadan kaybedersiniz. Aykut Kocaman işte tam da bu nedenle Fenerbahçe’nin geleceği adına mühimdir.

Winston Churchill, ünlü deklarasyonunda  “Tahliyeyle zafer kazanılmaz” diyor, ama güç kaybetmemek gelecek savaşlar adına çok mühimdir. Christopher Nolan son çalışması  ‘Dunkirk’te, İkinci Dünya Savaşı’nın dönüm noktalarından biri olarak kabul edilen, 339 bine yakın askerin Fransa’dan İngiltere’ye tahliyesini anlatıyor. Yazıyı ‘Dunkirk’ ile sonlandırmak istersem rahatlıkla şu cümleyi kurabilirim. Fenerbahçe’nin bu yıl attığı adımları, daha önceki yıllarda yaptığı uçuk transferlerden uzak durmasını bir ‘tahliye’ olarak yorumlamak mümkün. Böyle bir tahliye ile hemen zafer şarkılarını duymak mümkün değil fakat bu operasyon sürekli hale geldiğinde ekibi başarıya taşıyacak bir mendirek haline gelebilir. Eğer Aykut Kocaman’ın oyuncuları emek verip sahada basmadık yer bırakmazlarsa filmdekine benzer bir şekilde Fenerbahçe taraftarı ‘bombalar altında’ bile olsa takımını desteklemekten vazgeçmez.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here