2014-15 sezonunu şampiyonu tamamlayan Galatasaray, takip eden iki sezonda altıncı ve dördüncü oldu. Son 3 sezonda 6, sene başına ortalama 2 teknik direktör ile çalıştı. 2014-15 sezonuna Prandelli ile başlayıp Hamzaoğlu ile devam eden Galatasaray, şampiyon olmasına rağmen taraftarlarınca  sürekli eleştirildi, ki bazı taraftarlar “şampiyonlukla birlikte sorunların üzeri örtülür, önümüzdeki seneler de gider” endişesiyle şampiyonluğu bile istemedi. Yönetim kurulundan kadrosuna kadar, takımdaki sorunları gören taraftar haklı çıktı. Son 2 sezonda fazlasıyla başarısız bir Galatasaray izledik.

Galatasaray’ın sorunları sadece saha içinde değil. Fakat son 2 sezonda toplamda 89 gol yiyen bir takım sahada da büyük sorun yaşıyor demektir. Bu kadar çok ve basit goller yemenin sorumluluğunu sadece savunma hattına yükleyebilirsiniz. Ya da takım savunmasındaki eksikliğe yorabilirsiniz. Şampiyon olduğu sezon bile ligin en az gol yiyen 4. takımı olan Galatasaray, senelerdir gerçek bir savunma sistemi oturtamadı. Igor Tudor yeni sezonda bu meseleye nasıl bir çözüm bulacak, göreceğiz. Tudor’un meşhur üçlü defansı tutmadı ve kendisi de bunun farkında olacak ki geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda “dörtlü savunma kurgusu ile oynayacağımız kesinleşti” dedi. Tudor, savunma anlamında yükü sadece defans bölgesinde oynayan oyunculara yüklemek istemiyor, “savunma kolektiftir, rakip üstümüze gelirken orta açtığı zaman içerde en az 8 futbolcumuz olmalı” diyor. Yüksek tempolu, dinamik, takımca savunma yapan bir Galatasaray istiyor.

Yeni Transferler

Öncelikli transfer isteği de sağlam bir stoper. Stoper transferinde ismi geçen Maicon, büyük ihtimalle transfer edildi. 1,91 boyunda lider ruhlu, sert ve agresif, hava toplarına hakim bir oyuncu. Bu özellikleriyle bazı taraftarlara Felipe Melo’yu hatırlatan bir yapısı var. Melo gitti gideli, Galatasaray Melo’nun yerini dolduramadı ve son 2 sezonda, takımın çok sayıda gol yemesinin en büyük sebebi de budur. Defansif orta saha mevkiinde Bir türlü dikiş tutmadı. Nigel De Jong ve Tolga, gösterdikleri yetersiz performansla Melo’nun yakınına bile yaklaşamadı. Kadroda halihazırda 4 stoper bulunmasına rağmen hala en büyük eksiğin stoper olması, senelerdir izlenen yanlış transfer politikasının da sonucudur. Özellikle Serdar Aziz ile Ahmet Çalık’ın toplam maliyetine bakınca UEFA Financial Fair Play kriterlerinin pek de önemsenmediğini söylemek mümkün.

Tudor, yine bir röportajda “para yok zaman yok” şeklinde bir göndermede bulundu. 13 Temmuz’da UEFA Avrupa Ligi maçına çıkacak olan Galatasaray için gerçekten zaman yok. Geçen sezonun kadrosundan gidenler (Podolski, Sabri, Bruma) var ama şu ana dek hiç transfer yapılmadı. Rakip Östersunds küçümsenir, transferler de yetişmezse Galatasaray’ın Avrupa kupalarına veda etmesi sürpriz olmaz.

Tudor’un işi her anlamda çok zor. Bu sezon en az 5-6 futbolcu değişikliği ile yeni bir kadro ve yeni bir sistem kurup takımı hazılamak zorunda. Üstelik çok fazla vakti de yok. Yönetim kesenin ağzını açmış gibi görünse de, üzerinde Demokles’in Kılıcı gibi sallanan FFP kriterlerini yadsıyamayız. Galatasaray’ın transferde yanılma şansı yok, tüm hamleler iyi düşünülüp, tartılmalı. Galatasaray’ın, bu sezon başarılı olamama gibi bir kredisi de yok çünkü gerek yönetim gerekse teknik direktör, taraftarlara şampiyonluk vadediyor. Yıldız futbolcu transferleri bu yüzden yapılıyor.

Tudor’un Zor Sınavı

Tudor genç ve çok fazla tecrübesi olmayan bir teknik direktör. Sezon ortasında Galatasaray’a geldiğinde de umduğundan çok daha büyük sorunlarla karşılaştığını ifade etmişti. Galatasaray son yıllarda teknik direktör takımından ziyade futbolcu takımı olarak görülüyor. Tudor, bu futbolcu odaklı anlayışı yıkıp Galatasaray’ı tekrar teknik direktör takımı yapabilecek mi, önümüzdeki sezon hep birlikte göreceğiz. İlk 6-8 haftada bir çok şey netleşmeye başlar. Bu haftalara kadar başarılı olamayn bir Tudor’un takımın başında kalması da mümkün olmaz. Galatasaray geleneği haline gelen sezon başı ya da ortasında teknik direktör kovma geleneğinin Tudor’la devam etmemesinin tek yolu kısa vadede başarıdır. Başarı gelmezse Tudor’un görevde kalması imkansızlaşır.

Peki bir forvet ve bir stoper transferi Galatasaray’a yetecek mi? Bence Galatasaray orta saha ve kanatlar dahil en az 5 bölgeye futbolcu transferi yapmalı. Avrupa’da başarı hedefleyen Galatasaray için Yasin ve Rodrigues kanatlarda yetersiz kalır. Transferinde son aşamaya gelindiği söylenen Gomis, tek başına yetecek mi? Geçen sezon şampiyon Beşiktaş’ın ardından en çok gol atan takım olan Galatasaray’da Gomis beklentileri karşılayacaktır. Fakat kanatlar ve 10 numara pozisyonlarından da skor katkısı şart. Gomis 15-20 gol ortalaması ile oynar, diğerleri de 6-7 gole katkıda bulunursa hücum anlamında sorun yaşanmaz.

Belhanda…

Gündemdeki isimlerden Belhanda gelirse Sneijder’e gerek var mı? Sneijder’e her zaman gerek vardır. Tabii iyi bir Sneijder’e… Sezona istenilen seviyede başlamamasına karşın son dönemeçte toparlandı ve ligi asist kralı olarak tamamladı. Tudor ile birlikte daha iyi performanslar sergilemeye başlamıştı. Belhanda ile Sneijder birlikte oynar mı? ya da birbirlerinin alternatifi mi? buna elbette Tudor karar verecek. Belhanda kanatta da oynayabilen bir futbolcu. Sneijder kendi bölgesinde oynarken Belhanda kanatta görev alabailir ya da zaman zaman sola kayan Sneijder’in yerini doldurabilir.

Yeni sezonda eskisinden daha iyi bir Galatasaray izleyeceğimiz kesin ama asıl soru ne kadar iyi bir Galatasaray? Takım, 2 sezondur her açıdan başarısız ve artık başarısızlığına kimsenin tahammülü yok. Tudor ile daha dinamik, hızlı, koşan, takım savunması yapan, yıldızların bile çok çalıştığı bir takım ortaya çıkacaktır. Tabii futbolcular isterse… Malum, Tudor gibi diğer hocalar da futbolcularla sorun yaşadı ve kazanan hep futbolcular oldu. Tudor henüz kaybetmedi, aynı şekilde futbolcular da. Umarım Tudor’un gücü, tecrübesi, disiplini yeni sezonda futbolcuların ortak egosuna karşı galip gelir ve kazanan Galatasaray olur.

 

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here