Çukurova ve Futbol

Eski adı Kilikya olan Çukurova; Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye illerini içine alan bölgenin adıdır. Çukurova, pamuk tarlasında çalışan ırgattır, narecinye bahçesinde isçidir. Toros dağlarında bir çoban, Amanos dağlarında açan bir bahar çiçeğidir. Topraklar kendine has insanlar yetiştirir derler ya işte Çukurova da öyledir. Buranın toprakları duyguludur, duygusunu insanına bulaştırır. Güzellikleri anlatacak birçok ozan, şair, romancı ve sanatçı yetiştirmiştir.

“Çukurova bayramlığın giyerken
Çıplaklığın üzerinden soyarken
Şubat ayı kış yelini kovarken
Cennet dense sana yakışır dağlar” Karacaoğlan

Modern futbol ise Çukurova topraklarına 1900’lu yılların başında girmiştir. 1913 yılında kurulan Adana Türkgücü, bölgenin ilk futbol takımıdır. 1923 yılında Adana’da futbol ligi kurulmuştur. Daha sonra Mersin İdman Yurdu da bu lige katılmıştır. 1923, 1924 ve 1925 sezonlarında Adana Türk Ocağı 3 kez şampiyon olurken, 1926 ve 1927’de ise Mersin İdman Yurdu şampiyonluk kupasını kaldırmıştır. Çukurova’da futbol ligi 30 sene amatör olarak devam ettikten sonra 1952-1953 sezonunda ilk profesyonel lig kurulmuştur. Yıl 1963, takvim yaprakları 15 Eylül’ü gösterirken, Mersin Tevfik Sırrı Gür Stadyum’unda bulunan binlerce insan tarihe tanıklık ediyordu. Bir tarafta Çukurova İdman Yurdu (Mersin İdman Yurdu o yıllarda Çukurova İdman Yurdu ismini kullanıyor) diğer tarafta Adana Demirspor. Daha önce amatör liglerde birçok kez karşılaşan iki takım ilk defa bir lig maçında karşı karşıya gelmiş, maçtan gol sesi çıkmamıştı.

"Akdeniz Bizimdir" - Çukurova ve Futbol

Futbol Asla Sadece Futbol Değildir!

Maalesef bu sene, Karacaoğlan’ın dediği gibi olmadı. Kış geçti ama Çukurova bu sene futbolda bayramlığını giyemedi. Adanaspor, Süper Lig’den, Mersin İdman Yurdu ise TFF 1.Lig’den düştü. Adana Demirspor ise Süper Lig’e çıkma parolası ile başladığı sezonun son haftasına küme düşme hattında girdi. Hatayspor, Tarsus İdman Yurdu, Erzin Belediyespor, Kırıkhanspor, Kozan Belediyespor ve Payassspor gibi bölgenin takımları bir üst lige çıkamadı. Bu sezonun tek başarısı Osmaniyespor’un 3.Lig’e çıkması oldu. Çukurova adına tek teselli ise TFF 1. Lig’in son haftasındaki Mersin İdman Yurdu – Adana Demirspor derbisi olacak…

Futboldaki tüm derbilerin kendine has bir hikayesi vardır. Adana Demirspor – Mersin İdman Yurdu arasında oynanan Çukurova derbisinin de elbette benzer bir tarihi ve hikayesi vardır. Bu derbi diğer derbilerden biraz ayrılır. Çünkü bu derbi sadece 90 dakika oynanan bir futbol maçı değildir. Kebap ile tantuninin lezzet rekabetidir. Bici bici ve Cezerye’nın tatlarıdır. Şalgamın Çukurova’da ilk nerde ortaya çıktığının tartışmasıdır. Adana Çiftetellisi mi? Silifke’nin Yoğurdu mu? sorusunun cevabıdır. Sözün özü, Çukurova’da futbol, yerel kültürün vazgeçilmez bir öğesidir. 

"Adana, Demirsporludur" - Çukurova ve Futbol

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here