Sezonun son derbisinde, Beşiktaş ile Fenerbahçe bu akşam Vodafone Arena’da karşı karşıya geliyor. Futbolique yazarları dev maç öncesinde iki takımı masaya yatırdı ve maçın analizini yaptı.

Beşiktaş için bir derbiden fazlası – Mazhar Yasin

Beşiktaş, kazanmak zorunda olduğu bir maça çıkıyor. Takipçisi Başakşehir ile bire inen puan farkı, derbiyi kazanamadığı taktirde Beşiktaş üzerinde büyük baskı yaratacaktır. Zira sezon sonunda puan eşitliği durumunda Başakşehir ikili averajda önde olduğu için ligi Beşiktaş’ın önünde tamamlar. Dolayısıyla Beşiktaş açısından puan farkının 1 olmasıyla 2 olması arasında pek fark yok. Her iki durumda da kalan maçlarda puan kaybetme lüksü kalmıyor.
Kazanmak zorunda olması Beşiktaş’ın avantajına çünkü Beşiktaş bir savunma takımı değil. Genellikle maçlara hücum yönü güçlü 5 oyuncu ile başlıyor. Fakat bu maçta ideal kadro sahada olmayacak. Marcelo’nun yanında Atınç da oynasa Necip de oynasa o bölgede bir zaafiyet söz konusu. Kaldı ki bu zaafiyet Tosic varken de yaşanıyor. Öte yandan Caner’in sakatlığı Adriano’yu önde kullanma opsiyonunu ortadan kaldırıyor.

Her ne kadar durumu belirsizliğini korusa da (büyük olasılıkla oynamaması bekleniyor) Atiba’nın, Trabzon deplasmanından sonra oynadığı maçlarda yaptığı hatalar ve formsuzluğu dikkate alındığında, Oğuzhan’ın yanında Tolgay ile başlamak, pas trafiğini öne doğru artırmak ve baskı kurmak adına iyi bir tercih olarak değerlendirilebilir. Bütün bir sezon takımın tüm yükünü çeken ve yaşının da etkisiyle doğal olarak yıpranan Atiba’nın yerine, şayet Başakşehir ile aradaki puan farkı korunmuş olsaydı Necip ile de başlanabilirdi.

Fakat kazanmak zorunda olan Beşiktaş’ın Tolgay’ın yanı sıra bir diğer formsuz oyuncu Cenk’in yerine de Aboubakar ile başlaması en azından gidişatı yeniden eline alma arzusunun bir tezahürü olarak görülebilir. Üstelik Cenk Tosun ve Demba Ba gibi golcülerin kulübede bulunması Şenol Güneş’in de elini güçlendirecektir.

Mehmet Topal’sız bir Fenerbahçe orta sahasını geri yaslamak ve üzerlerinde baskı kurmak için Quaresma-Talisca-Babel üçlüsünün savunmaya yardımı ise elzem. Kanatlar beklere, Talisca da Oğuzhan-Tolgay ikilisine yardım getirmezse Beşiktaş’ın kazanma ihtimali ortadan kalkar.

Sonuç ne olursa olsun centilmence bir maç olması ve Türk futboluna yakışır bir derbi akşamı yaşamak en büyük arzumuz.

Yalnızca kapatarak kazanamaz – Cem Kerpiççiler

Fenerbahçe, Beşiktaş karşısına bu sene neredeyse hepimizin ezberlediği bir anlayışla çıkacak. Çünkü eldeki malzeme oynamaktan çok oynatmamaya yatkın. Hatta daha da ileri gidelim, kadro mühendisliği açısından en hafif ifadeyle berbat olduğu için çaresiz bu yöntem seçilecek. Oysa Beşiktaş, kendisi karşısında oyun oynayan, karakter ortaya koyan ekipler karşısında zorlanıyor. Fakat Fenerbahçe bu oyuncu topluluğu ile ne kadar oynar, oynamaya çalışır işte tam da bu noktada sarı lâcivertliler için sıkıntı başlıyor. Yalnızca bu senenin kahramanı Lens üzerine kurulabilecek bir oyunu Beşiktaş’ın markajla bozması gayet öngörülebilir bir ihtimal.

Fenerbahçe’nin orta sahada yaratıcı oyuncu eksikliği elini zayıflatıyor. Sağ bek konusunda da problem yaşayan Fenerbahçe’de Ozan Tufan’ın performansı belirleyici olacak. Ozan Tufan’ın performansını da önünde oynayacak (kuvvetle muhtemel Lens) oyuncunun ne yapacağı belirleyecek. Lens yardıma gelmediği takdirde Ozan Tufan çok zorlanabilir. Bu noktada muhtemelen Advocaat, Josef de Souza’ya Ozan Tufan’ın bölgesine yardım etme talimatı verecektir.

Fenerbahçe adına sonucu belirleyecek orta saha üçlüsünün ne yapıp edeceğidir. Josef de Souza bu tür maçlarda genelde iyi performans sergiliyor. Fakat Mehmet Topal’ın yokluğunda, Neustadter ile oynadığında sürpriz çıkışlarını yapabilecek mi, emin değilim. Fenerbahçe maçı kazanmak istiyorsa orta saha hakimiyetini rakibine bırakmamalı ve zaman zaman dozunda sertlikle Beşiktaş’ın yaratıcı ayaklarını rahat bırakmamalıdır. Eğer Fenerbahçe oyunu tamamen geride kabul edip, orta sahayı ve oyunu rakibine bırakırsa Beşiktaş karşısında hiç ummadığı ve istemeyeceği bir sonuçla karşılaşır. Fenerbahçe mutlaka rakibini tehdit etmeli ve Robin Van Persie ile, kuvvetle muhtemel kanatta oynayacak Moussa Sow topla buluşturulmalı ve Lens marke edildiğinde Josef sorumluluk alarak oyuna ağırlığını koymalıdır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here