Mersin İdman Yurdu, aldığı transfer yasağından sonra rotayı alt yapı futbolcularına çevirmişti. Takıma yapılan takviyeler de alt yapıdandı. Bu sene kadroda 10’dan fazla U-21 ve diğer alt yaş kategorilerinden futbolcu bulunuyor. Mersin camiası, ekonomik açıdan da zor günler geçiriyor. Önlem alınır ve kulüp rahata kavuşursa, kadroda bulunan gençlerin ileride Mersin İdman Yurdu’na altın çağını yaşatabileceği söylenebilir. Mersin kadrosundaki yıldız adayı genç futbolculardan biri de Bekircan Sönmez.

Bekircan Sönmez futbola 8 yaşında memleketi Mersin’de, Camspor’da başladı. Bir yıl sonra filiz lisansı çıktı. 6 sezon Mersin Camspor’da oynadıktan sonra her Mersinli genç futbolcunun hayali olan Mersin İdman Yurdu’nun kapısından giriş yaptı ve 17 yaşında profesyonelliğe adım attı. Bekircan bu sene ilk olarak Eskisehir deplasmanında son 10 dakikada forma şansı buldu. Bir sonraki hafta Giresun maçında da yine bitime 10 dakika kala oyuna dahil oldu. Şanlıurfaspor maçına ilk 11’de başladı, 45 dakika oyunda kaldı. Asıl mevkisi olan 10 numara yerine, 8 numara pozisyonunda, Tita’nın arkasında oynadı.

Temel Özellikleri

Bekircan’ın en belirgin özelliği sol ayağını çok iyi kullanması. Ülkemizde nadir bulunan solak yeteneklerden olan Bekircan’ın sağ ayağı da bir çok solak futbolcu gibi zayıf değil. Sağ ayağını da gayet iyi kullanabiliyor. Bekircan’ı oyunda kaldığı kısa sürelerin yanında antrenmanlardan ve çift kale maçlarda izleme fırsatı buldum. Klas sol ayağını ve yeteneklerini idmanlarda da sergiliyor. Tekniği üst düze ve özellikle ara pasları son derece başarılı. Tek şansızlığı, 10 numarada Tita’nın oynaması. Mersin İdman Yurdu takımı Tita üzerine kurulu olduğu için bu sezon yeterince şans bulamadı. Forma giyebileceği ikinci mevki olan sol kanatta da bir diğer yıldız adayı Tolga Şahin bulunuyor. Takımın diğer tüm yönlerinin aksaması da maçlardaki oyuncu değişikliği haklarının bu mevkilerde yoğunlaşmasına neden oldu. Tita ve Tolga Şahin yılın büyük bölümünde ilk 11’de yer aldı ve  maçların çoğunda 90 dakikayı tamamladı.

Bekircan Sönmez, birkaç sene içinde takımın sürekli oynayan futbolcularından birine dönüşme potansiyeline sahip. Gelişime yatkın olması da ileride daha iyi noktalara gelebileceğinin göstergesi. Şutunu geliştirmek için ekstra çalışmalar yapması da kariyeri açısından faydalı olacaktır.

Ülkemizde giderek yaygın hale gelen 4-2-3-1, yani stoperlerin önünde çift defansif orta saha kullanılan sistem yüzünden ceza sahasına merkezden girmek de zorlaştı. Artık uzaktan etkili şut çekebilen, duvar paslarıyla, ver-kaçlarla kaleye yaklaşan ve ceza sahası civarından faul alan hücumcular her geçen gün değer kazanıyor. Bekircan da oyun stiline yeni öğeler ekler, tekniğini geliştirir ve çalışmayı sürdürürse, uzun yıllar izleyeceğimiz bir sol ayaklı yıldız doğacaktır.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here