Bir futbolcuyu, hele de bir golcüyü tüm yönleriyle analiz edebilmek için uzun bir süre gerekir. Profesyonel futbola yeni başlayan gençler, bu yüzden alt liglere veya gelişim gösterebilecekleri bir takıma kiralık gönderilir. Landry Nany Dimata, genel kabul görmüş kuralı yıkan bir isim ve hakkında scouting raporu yazmaya değer bir ilk sezon geçiriyor.

Dimata, 19 yaşında, Demokratik Kongo Cumhuriyeti asıllı bir Belçikalı. Santrfor pozisyonunda görev yapıyor. Saint-Michel, WS Woluwe, Molenbeek ve Mons gibi kulüplerin altyapılarında eğitim aldıktan sonra Standard Liege’e önce 19 yaş altı takımda ardından da rezerv takımda oynamak üzere transfer olduğunda 17 yaşındaydı. Fakat Standard formasıyla tek maça çıkmadan 2016-17 sezonu öncesinde 500 bin euro karşılığında KV Oostende’ye satıldı.Ekim 2016’ya kadar sabit bir taktik oturtamayan Oostende’de düzenli şans bulamadı. Defansif 4-3-3’e geçişle birlikte Dimata da kalitesini göstermeye başladı.

Nany Dimata’nın Temel Özellikleri

İkinci golünü attığı haftadan itibaren takibe aldığımız Dimata’nın en belirgin özelliği fizik gücü. Çok güçlü olmasına rağmen yavaş olmaması ve son vuruşlarının etkinliği Dimata’yı tanımlarken öne çıkarılması gereken diğer hususlar. Bunların yanı sıra, rakip defansı sırtına alabiliyor, gerek yerden gerekse havadan gelen toplarla arkadaşlarına pozisyon hazırlayabiliyor. Henüz tipik bir defansif santrfor olduğu söylenemez fakat rakibin oyun kurmasını presle engelleme, orta yuvarlağa kadar gelip top alma, uzun topları alıp saklayarak hücumlara zaman kazandırma gibi özelliklere de sahip. Jupiler Pro Lig’in normal sezonunda oynadığı 24 maçta 11 gol atıp 3 asist yaptı.

Dimata çok çalışkan, sürekli arayan, 90 dakika durmadan, yorulmadan koşan bir forvet. Yine de konsantrasyon ve tecrübe eksiğinden söz etmeden geçemeyiz. Bölüm bölüm maçtan kopabiliyor, oyundan düşebiliyor. Dengesi çok iyi değil ve pas yüzdesinin de yüksek olduğu söylenemez. Dolayısıyla topla üçüncü bölgede buluşması ve bitirici vuruşu yapması beklenmeli. İlk profesyonel sezonu olduğundan başka bir rolde nasıl bir performans sergileyeceği de bilinmiyor.

Dimata, şimdiden birçok büyük Avrupa kulübünün radarına girmiş durumda. Oostende maçları Avrupalı scoutların uğrak durağına dönüştü. Her ne kadar Süper Lig ekipleri “genç ve tecrübesiz” diyerek beğenmeyecek olsa da, Dimata’nın gelişim potansiyeli O’nu her takımda oynayabilecek bir gol silahına çeviriyor. Özellikle Osmanlıspor, Başakşehir gibi defansif santrfor kullanan takımlarda büyük ses getireceğinden ise hiç şüphemiz yok.

Landry Nany Dimata / –  KV Oostende – 01.09.1997 – ST

 

 

 

 

 

 

Yetenek Tablosu

Fiziksel Zihinsel Teknik
İvmelenme: 81 Konsantrasyon: 57 Teknik: 73
Çeviklik: 77 Yaratıcılık: 61 Top Kapma: 70
Denge: 59 Soğukkanlılık: 65 Bitiricilik: 85
Zıplama: 60 Sezme: 59 Pas: 58
Doğal Kondisyon: 76 Takım Oyunu: 73 Top Sürme: 71
Hız: 79 Karar verme: 63 Duran Toplar: 60
Dayanıklılık: 75 Azim: 70 Kafa Topları: 72
Güç: 84 Topsuz Oyun: 62 Orta Yapma: 52
Çalışkanlık: 77 Pozisyon Alma: 60 Top Kontrolü: 68

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here