Geçen Cumartesi Rize’de oynanan ve Çaykur Rizespor ile Başakşehir’in 3-3 berabere kaldığı maç sonrası inanılması güç bir olay yaşandı. İddialara göre Emre Belözoğlu, kendisine küfür eden bir şahısa tepki gösterdi. Orada bulunan basın mensupları da bu olayı görüntülemek istedi. Bu kısım her ne kadar “iddia” olsa da, bundan sonra yaşanan her şeyi kamera kayıtlarından açık bir şekilde izledik. Başakşehir Futbol Kulübü kaptanı Emre’nin yardımına yetişen futbolcu arkadaşlarından, kaleciler Volkan Babacan ile Ufuk Ceylan, stoper Yalçın Ayhan ve ikinci kaptan Mahmut Tekdemir, sonradan A Spor muhabiri ve kameramanı olduklarını öğrendiğimiz iki kişiye ölümüne saldırdı! Görevlerini yapan basın mensuplarını linç etmeye çalışan “futbolcular”, olayın ardından hiç bir şey olmamış gibi otobüslerine binip kentten ayrıldı.

Başakşehir Başkanı’nın İlk Açıklaması

Konunun sosyal medyada gündeme gelmesi ve taraflı tarafsız herkesin tepki göstermesinin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili, Başakşehir Futbol Kulübü ve Kulüpler Birliği Başkanı Göksel Gümüşdağ, görenlerin gözlerine inanamayacağı türden bir açıklama yayınladı:

“Ben, yönetim kurulu arkadaşlarım ve hocamız, bir “kolej takımı” olma ruhunu, sportif başarıdan daha fazla önemseriz. Bu akşam Rize’de maçtan sonra oyuncularımızın bazılarının basın mensubu arkadaşlarımızla yaşadığı kısa da olsa tatsız münakaşa bu yüzden beni derinden üzdü.

Olaydan etkilenen basın mensubu dostlarımızdan samimiyetle özür diliyorum.

Biz gerekli konuşmaları aile içinde tabi ki yapacağız. Fakat taraftarlarımızın içine sızan, taşkınlıkları ve küfürleri ile bu provakasyonu yaratıp bu son derece kritik süreçte bizlere böyle bir sınav yaşatan düşmanlarımızın da yakın takipçileri olacağız. Bunun da bilinmesini istiyorum”

Açıklamada öne çıkan ayrıntılar gerçekten şoke edici. Futbolcularının basın mensubu dövmesini “kısa da olsa tatsız bir münakaşa” olarak değerlendiren Gümüşdağ, gerekli konuşmaların “aile içinde” yapılacağını söyleyerek adeta PFDK’ya yol göstermiş, “sizin ceza vermenize gerek yok, biz gerekeni yaparız” demiştir. Küfür olayından tamamen bağımsız olan, gazeteci dövme konusunu ise “provokasyon yaratan düşmanlara” bağlamıştır.

“Amatör” Futbol Disiplin Kurulu!

Sayın Gümüşdağ’ın bu ilk açıklamasından sonra, gözlemcilerin raporu doğrultusunda Başakşehirli Volkan Babacan, Ufuk Ceylan, Yalçın Ayhan ve Emre Belözoğlu tedbirli olarak Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edildi. Tepkilerin çığ gibi büyümesinin ardından Başakşehir yönetimi bir kriz masası oluşturdu ve Yalçın Ayhan ile Ufuk Ceylan’ı kadro dışı bıraktı. Olaylara karışan, gazeteci döven diğer futbolculara ise bir yaptırım uygulanmadı. Ufuk Ceylan’ın yedek kaleci olması, 34 yaşındaki Yalçın Ayhan ile de zaten sezon sonunda yolların ayrılacağı gerçeklerini bir kenara bırakacak olursak, Başakşehir aslında “gereken cezayı veriyor” görünerek hiç bir şey yapmadı. Bir şey hariç…

Başakşehir FK yönetimi bu kararı aldıktan sonra, adı profesyonel kendi amatör, futbol disiplin kurulu adeta bunu onar biçimde Yalçın ve Ufuk’a 5’er maç, Volkan Babacan’a ise 1 maç ceza verdi. Futbol Disiplin Talimatı’nın “saldırı” hususunu düzenleyen 44. maddesi uyarınca iki futbolcuya en alt ceza verildi, bir futbolcuya ise neredeyse hiç ceza verilmedi. PFDK, hem disiplin talimatını hem de 6222. sayılı yasayı ihlal etmekle kalmadı, tüm Türkiye’nin gözleri önünde yaşanan ve kayıtlara geçen bir rezaleti ört bas etmeye çalıştı. Başakşehir yönetimi mi PFDK kararını etkiledi, yoksa çıkacak cezayı önceden öğrenip ona uygun bir “aile içi” cezası mı kesti, orası herkes için meçhul.

Trajikomik olaylar silsilesi ne yazık ki bununla da bitmedi. Göksel Gümüşdağ, ikisini kadro dışı bıraktığı 4 futbolcusunu, darp ettikleri basın mensuplarından özür dilemek üzere Turkuaz Medya Grubu merkezine götürdü. Çiçekler takdim edildi, birlikte fotoğraf çektirildi, özür dilendi. Fakat Emre Belözoğlu, özür için futbolcuların ayağına getirilen basın mensuplarının gözlerinin içine baka baka “Bu yaptığımızı başka hiçbir kulüp yapmaz. Bu da ahlaklı sporculara yakışan bir davranıştır” diyerek akıllara durgunluk veren bir açıklama yaptı.

Sabah Spor Ne Yapıyor?

Ceza kararları kesinleşmeden hemen önce bir başka skandala da Sabah Gazetesi Spor (ya da magazin) servisi imza attı. Ufuk ve Volkan’ın fotoğraflarıyla ve “Çalkantılı Yaşamları Yüzünden Saldırganlaştılar” başlığıyla yapılan haberde futbolcuların özel hayatlarına çirkin bir şekilde müdahil olundu. Ayrıntılarına elbette burada girmeyeceğiz. Her iki futbolcuya dair ithamlarda bulunan haber, halen gazetenin internet sitesinde ve erişime açık.

Yaşanan her şey bir kenara, Başakşehir’e ya da Başakşehirli futbolculara kim, neden düşmanlık yapsın? Başakşehir’in ligdeki performansı sürekli övdüğümüz, örnek teşkil etmesini dilediğimiz türden bir başarı. Fakat Beşiktaş’ın 7 puan gerisinde son altı haftaya giren Başakşehir’in üstüne oyun oynandığı, düşmanlarının provokasyon yaptığı gibi gerekçeler hem komik hem de absürt. Belki de, son 4 haftada 5 puan toplayabilen Başakşehir, şampiyonluk mücadelesinin stresini kaldıramadı. Sebep ne olursa olsun, şiddeti meşru gören ve gösteren zihniyetin hiç bir tutar yanı yoktur, olamaz. Başakşehir yönetimi ve futbolcuları, Türkiye Futbol Federasyonu, PFDK ve diğer tüm sorumlular bu olay özelinde sınıfta kalmıştır.

Adaletin terazisi hep şaşardı ancak şirazenin bu kadar kayacağını hiç birimiz beklemiyorduk…

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here