Şampiyonlar Ligi çeyrek final rövanş maçında, Bayern Münih ile karşılaşan Real Madrid, normal süresi 1-2 biten maçı uzatmalarda attığı üç golle 4-2 kazanarak yarı finale yükselen taraf oldu. Almanya’da oynanan ilk maçta aldığı iki gollü galibiyet, aslında ikinci maç öncesi önemli bir avantaja tekabül ediyordu. Fakat Barnabéu’da tam bir hakem rezaleti yaşandı. Macar hakem Viktor Kassai ve yardımcıları, üst düzey bir maçta son derece kötü bir yönetim sergiledi. Madrid’li Casemiro yerine Bayern’den Vidal’i çift sarı kartla oyun dışına gönderen Viktor Kassai, net bir gol pozisyonunda Lewandowski defansın önünde olmasına rağmen ofsayt kararı verdi. Bayern, her şeye rağmen maçı uzatmalara götürmeyi başardı. Ancak yine hakem engeliyle karşılaştılar. Cristiano Ronaldo’nun attığı ikinci ve üçüncü gollerde ofsaytta olması Alman taraftarları çılgına çevirdi. Tüm hataları bir yana, Viktor Kassai, normal süresi 120 dakika olan maçı 118 dakika 47 saniyede bitirdi. Bayern’in 1999 Manchester hezimetinin rövanşını almasından korkmuş olması ihtimaller dahilinde…

Aslında, kızgın futbolseverlerin hedefinde yer alan hakemlerin bir suçu yok. Hep söylendiği gibi, onlar da insan ve insanlar hata yapar. Meseleyi, hakkı yenenin adaletsizliğe isyanı penceresinden okuyabilirsek daha doğru yapmış oluruz. Ortada bariz bir haksızlık var ve bunun doğrudan müsebbibi saha içinde adaleti dağıtmakla yükümlü olan hakem. Üstelik futbolun doğrusu, kuralları, standartları genel geçer nitelikte. Yani “bana göre x, sana göre y” doğru olamaz. Hal böyleyken ve hakemlerin hata yapma payı her geçen gün artarken, teknolojiden yardım almaya direnmenin anlamsızlığı da her geçen gün daha belirginleşiyor. Şayet sahada olan biteni doğru yorumlamakta sorun yaşanıyor ve bu durum birilerine maddi/manevi pahalıya patlıyorsa, problemi çözmek adına ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Video Assistant Referee (VAR) Şart!

Video Yardımcı Hakem’in (VAR) futbola dahil edilmesi işte tam da bu yüzden hayati önemde. İşin sonunda bir futbol takımı milyonlarca euro’luk gelirden oluyor, Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak gibi bir ödülden mahrum kalıyorsa ve ortada kendilerinden kaynaklanmadığı bariz bir sorun varsa o zaman bunun hesabını birilerinin vermesi şart. Dün akşam oynanan maçta Video Yardımcı Hakem (VAR) olsaydı, Lewandowski bir gol daha atabilir, Vidal yerine Casemiro kırmızı kartla cezalandırılır, Cristiano Ronaldo’nun ofsaytta iken attığı iki gol anında iptal edilirdi. Turu geçen taraf kim olurdu bilemeyiz, zira futbol varsayımlara dayalı bir oyun değil. Fakat en azından hak yerini bulur, kazanan hakemin yanlış kararlarıyla değil, bileğinin gücüyle belirlenmiş olurdu.

“Futbolun ruhu” söylemiyle futbolda teknolojiden faydalanmaya karşı çıkanların romantizmini anlıyoruz. Ancak bu, oyunun oyun olarak sevildiği, benimsendiği eski dönemlere ait bir his. Günümüz endüstriyel futbolunda aynı romantik duyguları sürdürmek ise naiflik. Bütün bir sezonun emeği, milyonları bulan yatırımlar, yüzbinlerce taraftarın heyecanı ve benzeri bir sürü şey, düdüğü elinde tutan bir kişinin geri döndürülmesi mümkün olmayan kararlarına bağlı kalmaya devam ederse yakında dünya futbolu kaosa girebilir.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here