Sirkülasyon yani dolaşım önemli bir sistemdir. Metabolizmamız bile dolaşım sistemi ile ayakta kalır. Günlük hayatımızda durağanlığı sevmez, dinamizm ararız. Futbolda da bu böyle. Saha içinde futbolcuların sürekli gezmesini, dolaşmasını (roaming) bekleriz. Ama bu yazının konusu saha dışındaki futbolcu sirkülasyonu.

Geçtiğimiz haftalarda CIES Futbol Gözlemevi tarafından yapılan bir araştırmada; Avrupa’nın beş büyük liginin son beş yılında, lig maçlarında oynatılan futbolcu sayıları tespit edildi. Buna göre İtalya Serie A ekiplerinden Genoa tam 137 futbolcu ile bu alanda en kötü performansı sergiliyor. Birinciliği ise 55 futbolcu sahaya süren Athletic Bibao, Alman Borussia Mönchengladbach ve Bayern Münih ile paylaşıyor. Şüphesiz, şans verilen futbolcu sayısı ile sportif başarı arasında doğrudan bir bağ kurmak mümkün değil. Ancak yine de kadro istikrarını yakalamış kulüplerin daha başarılı olduğu gerçeği yadsınamaz. Zaten listenin ilk sıralarına bakıldığında bu durum kolaylıkla anlaşılabiliyor.

Son 5 sezonda en fazla futbolcu oynatan kulüpler

Görüldüğü üzere, yalnızca Basklı futbolcular oynatan Athletic Bilbao bir kenara bırakılırsa, Bundesliga’da son 5 yılda dört şampiyonluk yaşayan Bayern Münih (55) bir diğer Alman Mönchengladbach ile birlikte zirvede. Bavyeralıların başarısında kadro istikrarını yakalamaları ve her sezon birkaç takviye ile ahengi bozmadan yollarına devam ederek kupalar kazandıkları rahatlıkla söylenebilir. Benzer şekilde, La Liga’da bir kez şampiyon, üç kez de ikinci olan Real Madrid’in (64) ve Fransa’da arka arkaya dört sezon şampiyonluk yaşayan Paris St-Germain’in (64) de kadro istikrarında üst sıralarda yer aldığını görüyoruz.

Futbolique olarak, biz de Türkiye’deki durumu araştırdık. Sonuçlar sürpriz değil. Yani Türkiye’de de durum hemen hemen aynı. 2011-12 sezonundan bugüne 3 kez şampiyon olan Galatasaray, bu süre zarfında 65 farklı ismi lig maçlarında oynatmış. Üstelik bu listeye yalnızca birkaç maçta az süre alan genç futbolcular da dahil. Son yıllarda istikrarsız kadroları ve başarısız transferler yapması yüzünden eleştirilen Fenerbahçe’de ise durum daha iyi. Sarı-Lacivertliler, toplam 59 futbolcu ile beş sezon tamamlamış.

Geçen yılın şampiyonu ve bu sezon da şampiyonluğun en büyük favorisi Beşiktaş da ortalamayı yakalamış görünüyor. 67, Fikret Orman’ın başkan olmasıyla birlikte başlayan FEDA sezonunda neredeyse tüm kadrosunu değiştiren Beşiktaş için yine de iyi bir sayı. Bir sezonunu alt ligde geçiren ve bu dönemde 13 farklı futbolcuya şans veren Başakşehir, kalan dönemde 57 ve toplamda 70 futbolcu ile mücadelesini sürdürmüş. Bu alanda incelediğimiz son örnek ise Trabzonspor. Karadeniz Fırtınası, yanlış yönetim kararları ve hatalı transferler yüzünden 97 ismi A takım formasıyla sahaya sürmüş. Neredeyse Avrupa’nın en fazla futbolcu sirküle eden kulüpleri listesine bile girebilecek bir performans.

Sonuç olarak, bir futbolcu grubunun belli bir süre bir arada oynamasının alışkanlıklarına ve takım kimyasına olumlu etkileri olduğu iddia edilebilir. Futbolcu sirkülasyonu ile sportif başarı arasındaki ters orantının farkına varabilen kulüpler, aynı zamanda, liglerinde ve Avrupa’da asıl farkı yaratan kulüpler.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here