Video Yardımcı Hakem (Video Assistant Referee – VAR) uygulamasının kullanılmadığı her maçın her dakikası için gelecekte büyük pişmanlık duyacağımız kesin. Böyle bir teknoloji VARken, futbol dünyasının bunu görmezden gelmesi sadece daha büyük haksızlıklara ve yanlışlara kapı aralardı. Nihayet FIFA da bu konuya kayıtsız kalmadı ve VAR sisteminin; goller, ofsaytlar, penaltı pozisyonları ve kırmızı kartları da kapsayacak şekilde, maç içindeki önemli olaylarda kullanılmasına izin verdi.

İlk Uygulamalar

VAR, geçen yıl ABD’de kullanılmaya başlandı. Bu sezonsa ilk defa uluslararası bir karşılaşmada VAR’dan faydalanıldı. Eylül ayında oynanan İtalya-Fransa hazırlık maçında Hollandalı hakem Björn Kuipers, VAR’dan faydalanarak iki kritik karar verdi. Fransız Sidibe’nin Daniele De Rossi’ye yaptığı sert faulden 9-10 saniye sonra Video Yardımcı Hakem, Kuipers’i uyardı ve sarı kartın yeterli olacağını söyledi. Kuipers, kırmızı kart bekleyen İtalyanlara durumu açıkladı ve karara hiç itiraz gelmedi. İkinci pozisyonda ise Laywin Kurzawa’nın eline çarpan topta penaltı bekleyen İtalya, 7 saniyede pozisyonun penaltı olmadığını öğrendi.

Aralık ayında FIFA Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda oynanan Kashima Antlers-Atletico Nacional maçındaysa, Victor Kassai’nin devam ettirdiği bir pozisyonda Video Yardımcı Hakem Danny Makkelie, görüntüleri izleyerek penaltı uyarısında bulundu. Macar hakem karara uydu ve Japon ekibi lehine penaltı kararı verdi. Karşılaşma 3-0 Kashima üstünlüğüyle sona erdi.

Ve Bugün…

Son olarak da Fransa İspanya maçında, bu kez doğrudan sonucu etkileyen iki kritik kararda VAR devreye girdi. Antoine Griezmann’ın attığı gol önce geçerli sayıldı, ardından VAR pozisyonun ofsayt olduğunu bildirince iptal edildi.

Hemen arkasından Gerard Deulofeu’nun ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golü VAR yardımıyla geçerli sayıldı. Yani VAR olmasaydı, maçı ofsayttan attığı golle Fransa kazanabilirdi.Futbolun robotlaşmadığı, yalnızca kritik pozisyonlardaki hakem kararlarının daha adil hale gelebilmesi adına teknolojiden yardım alındığını VAR karşıtı futbolseverlere tekrar ve tekrar hatırlatmayı bir görev addediyoruz.

 

 

 

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here