Allsvenskan Takım Değerlendirmeleri

İsveç Ligi’nde yeni sezon 1 Nisan 2017 saat 14.00’te oynanacak Göteborg – Malmö karşılaşmasıyla start alacak. İsveç Futbolu deyince akla gelen ilk isim olan Emrah Çetin, Allsvenskan 2017 sezonunu Futbolique için değerlendirdi. İsveç futbolu hayranları, bahisseverler ve tüm futbol aşıkları için bir rehber niteliğindeki bu yazı dizisinin ikinci bölümüyle, Malmö FF analiziyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

Malmö FF (1910)

Stadyum: Swedbank Stadion (Doğal Çim – 24.000)

Teknik Adam: Magnus Pehrsson (Yeni)

Şampiyonluklar: 1944, 1949, 1950, 1951, 1953, 1965, 1967, 1970, 1971, 1974, 1975, 1977, 1986, 1988, 2004, 2010, 2013, 2014, 2016

Transferler

Gelenler: Lasse Nielsen (KAA Gent), Pawel Cibicki (Kiradan döndü), Luis Felipe Carvalho (Kiradan döndü), Magnus Pehrsson (Teknik direktör)

Gidenler: Adrian Edqvist (Kalmar FF), Enoch Kofi Adu (Akhisarspor), Sixten Mohlin (Kristianstad FC), Johan Brannefalk (Trelleborgs FF), Marko Johansson (Trelleborgs FF), Piotr Johansson (Gefle IF), Kari Arnason (AC Omonia), Allan Kuhn (Teknik direktör)

Geçtiğimiz sezonu şampiyon tamamlamasına karşın Malmö’de hoca değişimi yaşandı. Kuhn ile yolların ayrılmasındaki en önemli etken birçok oyuncunun kendisini takımda istememesiydi. Şampiyon olunmasına karşın yönetim kendisini gönderdi ve yerine yine ülkeyi yakından tanıyan Magnus Pehrsson’u getirdi. Son olarak Estonya milli takımı çalıştıran Pehrsson’un öncesindeki Djurgarden macerası pek pozitif geçmemişti. Adu ve Arnason dışında önemli bir kayıp vermeyen takım Arnason’un boşluğunu Gent’ten transfer ettiği Nielsen ile doldururken başka da bir transfer yapmadı. Kiralık forma giydiği Jönkopings’te iyi bir sezonu geride bırakan genç golcü Cibicki’nin kiradan dönüşüyle gol yolları için alternatif yarattılar.

Kale

Fredrik Andersson (29) – Johan Wiland (36)

1.bölge için Wiland’ın yeri garanti. İlerleyen yaşına rağmen tecrübesiyle eldivenleri Andersson’a kaptırması ancak farklı etmenlerle olabilir. Pehrsson’un da ilk tercihi olacaktır.

Defans

Andreas Vindheim (22) – Anton Tinnerholm (26) – Behrang Safari (32) – Franz Brorsson (21) – Lasse Nielsen (29) – Luis Felipe Carvalho (24) – Pa Konate (23) – Rasmus Bengtsson (31)

Malmö’nün savunmada kuracağı düzeni etkileyecek en önemli faktör Bengtsson’un sakatlığı. Hazırlık döneminde takımla pek zaman geçiremeyen Bengtsson’un özellikle sezonun ilk bölümünde de forma giyemeyeceğini söyleyebiliriz. Bu durumda tandemde Brorsson ile yeni transfer Nielsen’i görmemiz yüksek olasılık. Sol bekte tecrübeli Safari, sağ bekte de ‘uçak’ Tinnerholm bir adım öndeler.

Orta Saha

Yoshimar Yotun (27) – Anders Christiansen (27) – Erdal Rakip (21) – Jo Inge Berget (27) – Magnus Wolf Eikrem (27) – Mattias Svanberg (18) – Oscar Lewicki (25) – Tobias Sana (28)

Malmö’nün en sorunlu bölgesi bana göre. Christiansen buranın kilit adamı o da sezon öncesi kampında sakatlık problemi yaşayanlardan. Atlattı ancak ritmini yakalaması uzarsa sezon başı Malmö için sorunlu geçebilir. Oyunun iki yönünü de oynayabilmesi bakımından hem Erdal hem de Lewicki’den daha önemli bir role sahip Christiansen. Kanatlarda alternatif çok ki hazırlık sürecinde Cibicki’yi de o bölgede sıkça denedi Pehrsson. Geçtiğimiz yılın asist kralı Eikrem’e verilecek rol ve Pehrsson’un oturtacağı oyun sistemi şans bulabilecek isimler konusunda farklılık yaratabilir hiç şüphesiz. Erdal Rakip’in de çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiğini ve Lewicki’den formayı kaparsa sürpriz olmayacağını da parantez içinde belirtelim.

Forvet

Alexander Jeremejeff (24) – Markus Rosenberg (35) – Pawel Cibicki (23) – Teddy Bergqvist (18)

Kağıt üzerinde 4 forvet var gözükebilir ancak Berget ve Svanberg gibi isimler de forvet bölgesinde oynama özelliklerine sahip. Yukarıda da söylediğim gibi burada Pehrsson’un haftalar ilerledikçe oturtacağı düzen önemli. Kaptan Rosenberg ve Jeremejeff ikilisi geçtiğimiz sezon çok can yaktılar doğru ancak Pehrsson’un göreve gelişiyle Rosenberg’in partneri Berget de olabilir. Şampiyonlar Ligi macerasına da girecek olan takımın bu döneme kadar ideal kadrosunu yakalaması gerekecek.

İdeal 11 (4-4-2)

Wiland, Tinnerholm, Brorsson, Nielsen, Safari, Eikrem, Christiansen, Lewicki (Erdal), Berget, Cibicki (Jeremejeff), Rosenberg

Sezon Tahmini (1-3)

Malmö savunmasına çok güvendiğimi söyleyemem. Zaten mevcut savunma ve orta alan rotasyonu beni defansif anlamda tatmin etmiyorken, göreve Pehrsson gibi savunma performansı iyi olmayan bir hoca getirilince şüphelerim daha da arttı. Zaten Pehrsson tercihinin başlı başına yanlış olduğunu düşünüyorum ya neyse, o ayrı bir tartışma konusu. Kadroyu bıraksanız zirveye oynar, oynamalı. Bu bakımdan ne olursa olsun takımın ilk 3 yapacağını düşünüyorum ancak bu yıl ciddi 1-2 rakiplerinin olduğunu ve işlerinin sanılandan zor geçeceğini hatırlatmak isterim.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here