Allsvenskan Takım Değerlendirmeleri

İsveç Ligi’nde yeni sezon 1 Nisan 2017 saat 14.00’te oynanacak Göteborg – Malmö karşılaşmasıyla start alacak. İsveç Futbolu deyince akla gelen ilk isim olan Emrah Çetin, Allsvenskan 2017 sezonunu Futbolique için değerlendirdi. İsveç futbolu hayranları, bahisseverler ve tüm futbol aşıkları için bir rehber niteliğindeki bu yazı dizisinin ilk bölümüyle, AIK analiziyle sizleri baş başa bırakıyoruz.

AIK (1891)

Stadyum: Friends Arena (Doğal Çim – 50.000)

Teknik Adam: Rikard Norling (2016 Mayıs ayından bu yana)

Şampiyonluklar: 1900, 1901, 1911, 1914, 1916, 1923, 1932, 1937, 1992, 1998, 2009

Transferler

Gelenler: Jesper Nyholm (Dalkurd FF), Kristoffer Olsson (FC Midtjylland), Stipe Vrdoljak (NK Novigrad), Simon Thern (SC Heerenveen), Henok Goitom (San Jose Earthquakes), Sulejman Krpic (FK Sloboda Tuzla)

Gidenler: Ahmed Yasin (Muaither SC), Patrik Carlgren (FC Nordsjaelland), Marko Nikolic, Chinedu Obasi, Dickson Etuhu, John Chibuike (Sözleşme sonu), Niclas Eliasson (IFK Norrköping), Alexander Isak (Borussia Dortmund), Jos Hooiveld (FC Twente), Ebenezer Ofori (VfB Stuttgart), Alan Naib (Akropolis IF), Christos Gravius (Jönköpings Södra)

Başta Isak ve Ofori olmak üzere Obasi, Hoovield, Carlgren gibi as kadrosunun önemli yapı taşlarını kaybetti AIK. Yine de geçen sezonun başlarında takımı devralan Norling’in bizlere bu sezon da çok farklı bir AIK izletmeyeceğini söyleyebilirim. 5-3-2 sistemini kullanmaya devam edecekler. Gidenlerin yerine alınan isimlerin hazırlık döneminde verdiği katkılar umut vericiydi. Goitom, Olsson ve Thern gibi bu diyarları yakından tanıyan isimlerin transferleri zaten olumlu fakat hazırlık süreci gösterdi ki Krpic ve Vrdoljak transferlerinden de gayet pozitif katkı alacaklar.

Kale

Kyriakos Stamatopoulos (37) – Oscar Linner (20)

Sözleşmesi biten as kalecisi Carlgren ile sözleşme uzatmadı AIK ve elde Kanadalı Stamatopoulos ile genç Linner kaldı. 2010 yılından bu yana kulüpte bulunan Stamatopoulos tecrübeli bir isim ancak hazırlık maçlarında fazlasıyla şans bulan genç Linner’in 1.eldiven olma noktasında avantajlı olduğunu söyleyebilirim. 3.kaleci konumundayken de potansiyeli belli olan bir isimdi Linner. Hatta şu sıralar yaz aylarında U21 Avrupa Şampiyonası’na katılacak olan U21 milli takımına dahil edilme ihtimali de konuşuluyor. Norling’in sezonun genelinde kaleyi ona teslim etmesi sürpriz olmaz.

Defans

Daniel Sundgren (27) – Haukur Heidar Hauksson (26) – Jesper Nyholm (24) – Noah Sonko Sundberg (21) – Nils-Eric Johansson (37) – Patrick Kpozo (20) – Per Karlsson (31) – Sauli Väisänen (23) – Stipe Vrdoljak (24)

Savunurken 5, hücum ederken 3’lü savunmayı tercih edecek olan AIK, geçtiğimiz sezon 30 maçta sadece 26 gol yemişti. Hatta oynadıkları 30 maçın 14’ünde gol dahi yememişlerdi. Norling göreve geldikten sonra savunmada yakaladıkları bu ritmi devam ettirme amacında olacaklar. Bu bölge için soru işareti olabilecek en önemli nokta bence tandem zira gerek Dalkurd’dan alınan Nyholm, gerekse kiradan dönen Sundberg ihtiyaç doğduğunda güvenerek o bölgeyi teslim edebileceğiniz isimler değiller. Vaisanen-Karlsson-Johansson bu bölgenin ideal 3’lüsü olacaktır fakat zorunlu değişimlerde problem yaşayabilir mevcut rotasyon. Sağ ve sol kanadı kullanacak mevcut isimlerse gayet iyi. Sol beke takviye edilen Vrdoljak’ın hazırlık maçlarındaki performansı onu bir adım öne çıkarırken, sağ kanat için öncelikli aday geçtiğimiz sezon olduğu gibi Sundgren olacaktır.

Orta Saha

Amin Affane (23) – Anton Saletros (21) – Johan Blomberg (30) – Kristoffer Olsson (22) – Rickson Mansiamina (20) – Simon Thern (25) – Stefan Ishizaki (35)

Bu bölgede yaşanan en büyük kayıp şüphesiz ki Ofori. Takım sıkıştığı anlarda sorumluluk alabilen bir isimdi. Fakat doğru bir transfer politikası izleyen AIK bu bölgeyi de gayet güzel hamlelerle doldurdu. Helsingborg ve Malmö geçmişi olan, yakın zamanda transfer olduğu Heerenven’de de fena zamanlar geçirmeyen fakat son dönemde yaşadığı sakatlıklar nedeniyle 2.plana itilen Thern oradaki yaratıcılık problemine çare olabilecek nitelikte. Keza CV’sinde Arsenal yazan ancak daha da önemlisi genç yaşına rağmen U21 takımında önemli sorumluluklar edinen Olsson da oraya ilaç olabilecek potansiyelde. Elde zaten Ishizaki gibi bir tecrübe, Affane, Blomberg ve Saletros gibi önemli bir rotasyon varken takımın Ofori’yi pek fazla aramayacağını söyleyebilirim.

Forvet

Daniel Mushitu (17) – Denni Avdic (29) – Eero Markkanen (26) – Henok Goitom (33) – Sulejman Krpic (26)

Şüphesiz ki Obasi ve Isak gibi iki önemli gol ayağını kaybetmek AIK için handikap ancak bu takımı ve ülkeyi çok yakından tanıyan Goitom’un dönüşü ile Bosnalı Krpic’in takıma katılımları da yabana atılacak gibi değil. Goitom’un zaten ölüsü bu ligde iş yapar. Bosna liginden gelen Krpic’in de hazırlık süresince gösterdiği performans umut vericiydi ki elde Markkanen ve Avdic gibi iki dev golcü daha var. Hepsini geçtim yine hazırlık sürecinde şans bulan 2000’li Mushitu ile de profesyonel sözleşme imzaladılar ve Isak sonrası Norling’in ‘parlatma’ düşüncesinde olduğu golcü kendisi. Evet Isak ve Obasi’nin gidişleri kötü oldu ama AIK bu bölgedeki eksiklerini de gayet güzel hamlelerle kapattı bana kalırsa.

İdeal 11 (5-3-2)

Linner, Sundgren, Vaisanen, Karlsson, Johansson, Vrdoljak, Ishizaki, Olsson, Blomberg (Thern), Goitom, Krpic

Sezon Tahmini (1-3)

Önemli bir sakatlık durumu yaşanmadıkça AIK’in savunmada geçtiğimiz yıla benzer bir performans gösterebileceğini düşünüyorum. Pek kendisini sevmesem de hoca Norling bu anlamda AIK’e önemli seviye atlattı. Kadrodan genel beklenti 7 yıldır uzak kalınan şampiyonluğa ulaşmak fakat bunu başarmaları için dış saha performanslarının üstüne koymaları şart. Geçtiğimiz sezon aldıkları 4 yenilgiyle ligin en az kaybeden takımı konumundaydılar ancak gelen 9 beraberlik onları zirveden etti. Bu sezon zirvenin önemli takımlarından biri olacaklar. İlk 3’ün dışına çıkmaları şaşırtıcı olur.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here