Ülkemizde, iki konuda herkes “uzman”. Biri siyaset, diğeriyse futbol. Bu kadar çok uzmanın olduğu yerde tüm tercihler tartışılıyor, herkes kendi doğrusunu kendi tezleriyle savunmaya çalışıyor. Hal böyleyken, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in 2018 Dünya Kupası Elemeleri’ndeki Finlandiya ve Moldova ile oynanacak hazırlık maçının kadrosuna seçtiği ve seçmediği isimler de tartışma konusu oldu.

Yanlışlar

Hak ettiği halde, Fatih Terim’in belirlediği kadroda yer alamayan en önemli isim Trabzonspor’un yükselen yıldızı Yusuf Yazıcı. Özellikle sezonun ikinci yarısında, Ersun Yanal’ın hücum futbolunun en önemli yapı taşı haline dönüşen genç Yusuf, Mehmet Ekici diye bir futbolcunun varlığını bile unutturmuşa benziyor. İleri uçta Olcay Şahan ve Fabian Castillo ile müthiş bir hücum gücü oluşturuyor. Yusuf, gerek yeteneği gerekse oyun bilgisi olarak hiç sırıtmıyor, gollere ve asistlere imza atıyor. Her zaman gençleri öne çıkarmasıyla övünen Terim’in Yusuf Yazıcı’yı dışarıda bırakması Mart dönemi kadrosunun en büyük yanlışı olarak göze çarptı.

Terim, Yusuf Yazıcı’yı almadığı kadroya, Fenerbahçe’deki vasat altı performansıyla (25 maç / 4 asist) kendi taraftarların bile tepkisini çeken Volkan Şen’i dahil ederek büyük bir sürprize imza attı. Üstüne bir de futbolcuyu Finlandiya karşısında ilk 11’de sahaya sürdü. Bu maçta, Cenk Tosun’un iki golü ve 20 dakikalık güzel futbol ile alınan galibiyet şüphesiz gelecek için umut vermedi. Volkan Şen yerine, Başakşehir’in yıldızı Cengiz Ünder veya Deportivo La Coruna’da gösterdiği performansla övgü toplayan Emre Çolak, ilk 11’de değerlendirilebilirdi.

Fatih Terim’in bir diğer yanlışı da Mehmet Topal’ı 4-1-4-1 taktiğinde stoper olarak değerlendirmesi oldu. Topal, 6 numarada daha iyiyken ve Freiburg formasıyla Bundesliga’ya alışan Çağlar Söyüncü gibi bir yetenek kadrodayken bu tercih şaşırtıcıydı. Arda Turan ve Yunus Mallı’dan müteşekkil orta saha ikilisi yerine de Oğuzhan Özyakup tercih edilebilirdi.

Doğrular

Finlandiya’nın Türkiye ile baş edecek yeteneği ve gücü olmadığından maçın teknik ayrıntısı fazla tartışma yaratmadı. Nitekim karşılaşma da 2-0 kazanıldı. Fatih Terim’in aday kadroya ilk defa dahil ettiği bazı isimleri ve gençleri, Moldova ile oynanacak hazırlık maçında deneyeceği tahmininde bulunabiliriz. Finlandiya’ya karşı ilk 11’de görev yapan Ömer Toprak, Volkan Babacan, Volkan Şen ve Gökhan Gönül’ün kadrodan çıkarılmasının ardından, Bursaspor’un penaltı canavarı kalecisi Harun Tekin, Kayserispor’un müthiş çıkışında başrol oynayan Deniz Türüç ve Güray Vural ile Gençlerbirliği’nin yıldız oyuncusu Serdar Gürler ilk defa milli formayı giyme fırsatı bulabilir.

Bu isimlerin yanı sıra, Çağlar Söyüncü, Cengiz Ünder, Emre Çolak, Kaan Ayhan, Enes Ünal ve Emre Mor’un da milli takıma ısınması, gerek elemelerdeki kadro derinliği gerekse yeni jenerasyonun adaptasyonu adına önemli. Fatih Terim, her ne kadar Finlandiya maçında oynatmasa da, takımlarındaki performanslarıyla dikkat çeken genç yetenekleri aday kadroya çağırarak doğru bir iş yapmış oldu.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here