Endüstriyel futboldan şikayet etmediğimiz günümüz geçmiyor. Her sohbette eski güzel günleri yad ediyor, artık anılarda kalan futbolcu-taraftar ilişkilerinden dem vuruyoruz. Çünkü günümüz futbolcuları bizim için erişilemez varlıklara dönüştü. Uzun zamandır süren bu etkiye verilen nadir tepkilerden biri geçen hafta Mersin’de yaşandı. Hikayenin geri kalan kısmını yazarımız Tamer Sami Sert‘ten dinliyoruz.

İyi futbolcu attığı golden sonra taraftarına koşandır

1. Lig’in 23. haftasındaki Gaziantep BŞB – Mersin İdmanyurdu karşılaşmasından bir gece önce ‘Yarın Gaziantep’i yenersek, bu tweet’i beğenenlere tantuni ve atom (Mersin’in yerel içeceği) üstüne bir de künefe ısmarlayacağım‘ diye bir tweet attım. Bunu yazarken başımıza neler gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Ne yalan söyleyeyim, tweet’i 3-4 kişi beğenir diye düşüyordum çünkü Mersin, en son 3. haftada Boluspor’u deplasmanda yenmiş, o gün bugündür deplasmandan 3 puan çıkaramamıştı. Zaman geçtikçe “Fav” sayısı artıyordu.

Şahsen ben, galibiyetten emindim. Son haftalarda oynanan güzel futbolun devam edeceğini düşünüyordum. Bu yüzden de Mersin İdmanyurdu takım kaptanı Nurullah Kaya’ya durumu mesajla bildirdim ve ‘Kaptan beni zarara uğratmanızı bekliyorum‘ dedim. Nurullah Kaya, ‘Kardeşim, kazanırsak birlikte götürelim inşallah’ diye yanıtladı. Kaptan bu mesajı atınca ben de vakit kaybetmeden ‘sponsorumuz hazır arkadaşlar’ şeklinde bir tweet daha attım. Çoğu kişi sponsorun bir tantuni dükkanı olduğunu düşündü. Sponsorun takım kaptanı olduğunaysa mesajları gösterene kadar kimse inanmadı. 

Derken maç saati geldi çattı. 13. dakikada Tita’nın ara pasına hareketlenen kaptan Nurullah’ın golüyle Mersin öne geçti. Bu esnada tweet’e gelen beğeniler de artmaya başladı. Tabii maç başladıktan hatta Mersin golü bulduktan sonra tantuni kokusunu alan gelmeye başladığı için duruma bir açıklık getirdik. Zaten tantunileri nerede yiyeceğiz soruları da yağmaya başlamıştı. Dakikalar 70’i gösterirken Gaziantep 10 kişi kaldı. Artık maçı almış gibiydik. Tweet’lerin ardı arkası kesilmiyor, çoğu kişi yiyeceği tantuninin çeşidini, etkinliğin ne zaman ve nerede olması gerektiğine varana dek yazıyordu. Maçın son 5 dakikasına girerken Gaziantep, Ekigho’nun golüyle beraberliği yakaladı. Ama taraftarlara tantuni ısmarlamayı kafasına koyan kaptanımız Nurullah rakipten topu kaptı ve ikinci golü hazırladı. Pedriel’in golüyle Mersin tekrar üstünlüğü ele aldı ve maçı da kazandı.

En iyi futbolcu ise attığı golden sonra taraftarı yemeğe götürendir

Bazı arkadaşlar şehri terk ettiğimi iddia etse de üç gün sonra Kaptan telefonla arayarak organizasyonun startını verdi. Mersin İdmanyurdu’nun kötü gününde takıma karşılıksız güvenen cefakar Mersinliler mükafatlarını tantuni, atom ve künefe ile alacaklardı. Mekana vardığımızda bazı futbolcuların bizden erken gelerek yerlerini aldığını görünce heyecanımız da arttı.

Selamlaşma faslında futbolcumuz Hakan Olkan, kendisini sosyal medyadan eleştiren taraftar Aykut Gör’ü tanıdı ve gülerek ‘Niye öyle yazıyorsun’ dedi ve herkesi kahkahaya boğdu. Bu arada kaptan Nurullah tantuniciye girer girmez her yer “büyük kaptan” tezahüratlarıyla inlemeye başladı. Herkes teşrif ettikten sonra nihayet yemeğe geçildi. Bir yandan da taraftarlar futbolcularla olan hikayelerini anlatmaya başladı. Taraftarlardan Deniz Cem Okçu, Sinan Kaloğlu’na “Abi ben seni yıllardır FM’de alıyorum, çok iyi oynuyorsun” diyerek yeni bir konu açtı. Bir diğer taraftar Eren Er de Sinan Kaloğlu’nun Malatya deplasmanında tribüne gelip konuşma yaptığı sıradaki hislerini anlattı.

Futbolcuların büyük kısmının gireceği YGS sınavından, forvet oyuncumuz Ahmet Bener’in sosyal medya paylaşımlarına kadar bir çok konu konuşuldu, laf lafı açtı. Bu arada Mahmut Metin ile Emrah Özyaylaz arasında hangisinin daha karizmatik olduğuna dair bir rekabet başladı. Bunu da Twitter’a taşımaya ve anket açmaya karar verdik. Mahmut bir oy farkla anketi kazandı. Emrah’ın büyük bir Sıla hayranı olduğunu, konsere gitmek için kaptandan izin istediğinde öğrendik. Gecenin sonuna doğru kaptan Nurullah, çıkışta Hakan Olkan ile birlikte nargile içip içmeyeceğimizi sordu. Hakan’ın taraftarlar arasındaki lakabının “Nargile Reis” olduğunu, hatta tüm Mersin İdmanyurdu taraftarlarının nargile içerken “Hakan Olkan’ın izindeyiz” ibaresiyle fotoğraf paylaştığını kaptan da biliyordu zira. Futbol sahalarında ender rastlanan, torunlarımıza anlatacağımız bu güzel gecenin sonunda, futbolculara Altınordu maçında başarılar dileyerek ayrıldık.

Hepimizin hatıralarında yer edinen bu güzel buluşma için başta büyük kaptan Nurullah olmak üzere tüm Mersin İdmanyurdu kadrosuna teşekkürler…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here