Arjantin futbolu büyük bir krizle karşı karşıya. 1 ay önce başlaması gereken ligler, bazı kulüplerin futbolculara maaşlarını ödeyememesi sebebiyle henüz start almış değil. Birinci, ikinci ve üçüncü liglerde bir aylık gecikmenin ardından geçtiğimiz Cuma günü maçların oynanması bekleniyordu. Fakat ne Rosario Central – Godoy Cruz ne de San Lorenzo – Belgrano maçları oynanabildi. Arjantin Futbolcular Sendikası, kulüplerin borçlu olduğu miktarın tümü futbolculara ödenene kadar hiç bir takımın sahaya çıkmayacağını açıkladı. Kısacası futbolcular grevde!

Yolsuzluk mu dediniz?

Arjantin Futbol Federasyonu (AFA) ise maçlara çıkmayan kulüplere ceza kesileceğini söylüyor fakat pek dikkate alındığını söyleyemeyiz. Zira federasyondaki bazı üst düzey yetkililer hakkında, yayın ihalesinde yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldıktan sonra başlayan bu krizde, hiç kimse AFA’yı savunmuyor. 1979-2014 arasında aralıksız 35 sene federasyon başkanlığı ile 26 sene FIFA Başkan yardımcılığı görevlerini üstlenen ve adı büyük yolsuzluk davalarına karışan Julio Grondona’nın ölümünün ardından AFA başkanı olan Luis Segura da usulsüzlük iddialarıyla karşılaştı. Haziran 2016’da görevden uzaklaştırılan Segura’dan sonra ise asıl büyük kriz başladı ve yayın ihalesi iptal oldu.

Halihazırda ülke ekonomisinin de parlak günler geçirmediği Arjantin’de, futbol kulüpleri, federasyonla yaptıkları anlaşmadan elde etmeyi bekledikleri geliri, futbolcularına aktaracaktı ancak gelinen noktada ortada ne ihale de ne de para var! Devlet Başkanı Mauricio Macri’nin krizi çözüp ligleri bir an önce başlatmak adına federasyona yaptığı 22 milyon dolarlık ödeme de dertlere çare olamadı. Futbolcular Sendikası, bu miktarın yeterli olmadığını ve bundan böyle kulüp başkanlarının, karşılığı olmayan parayı harcama yetkisinden azad edilmesi gerektiğini savunuyor.

Kimileri için maçların oynamaması bir skandal iken, kimilerine göre de oyunun tamamen temizlenmesi için bu fedakarlığın bir şekilde yapılması gerekiyordu. Arjantin’deki futbolcu grevinin sonucu ne olursa olsun, yaşananlardan ülkemiz adına da çıkarılacak epey ders bulunuyor…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here