Futbolun neşesi, eğlencesi, özü “GOL“dür. Gol olmayan maçlar için ‘sıkıcı geçti’ deriz. Tuttuğumuz takım 1-0 kazanınca yüzümüzü ekşitir, farklı kaybedince ‘bari az gol yeseydik’ diye hayıflanırız. Kısacası gol varsa futbol vardır. Hepimiz, 0-0 bittiği halde çok heyecanlı, bol pozisyonlu, topun bir o kalede bir bu kalede olduğu, kıran kırana maçlar izlemişizdir. Ancak bunların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Sırf daha az “skor” (sayı, puan) oluyor diye Amerikalıların ayrı bir futbol icat ettiği de herkesin malumu. Hal böyleyken gol kısırlığından muzdarip takımların maçlarını izlemek işkence ile eşdeğer.

Gol İstiyorum GOL!

Her ne kadar, futbolun değişmesi ve gelişmesi ile birlikte genel skor ortalamasında artış gözlense de, her sezon bu istatistiğe aykırı bir ya da birkaç takım mutlaka çıkıyor. Bu sezon da Avrupa’nın en üst seviyesi değilse bile bir alt kategorisinde mücadele eden iki takım bu farklı özellikleriyle ön plana çıktı. İtalya Serie B’den AC Pisa 1909 ve Türkiye 1. Lig ekiplerinden Samsunspor. Her ikisi de Ocak ayını geride bıraktığımız ve sezonun son bölümüne girdiğimiz şu günlerde tek haneli gol sayısında kaldılar. Pisa, 22 maçta 8 gol atabilirken, Samsunspor 18 maçta 6 kez fileleri havalandırabildi. Kabul edelim, bu hiç alışık olduğumuz bir durum değil. Maç başına sırasıyla 0.36 ve 0.33 gol ortalamaları ne kulüp yöneticilerini, ne teknik direktörleri, ne futbolcuları ne de taraftarları memnun ediyor. Ama bu meseleye henüz çözüm bulunabilmiş değil.

Samsunspor, borçlarından ötürü transfer tahtası kapatılan hatta son anda gelen müdahaleyle iflastan ve küme düşmekten kurtulan bir kulüp olduğu için, onlara fazla yüklenmemek gerekiyor. Yine de 18 maçın 13’ünde gol atamamak, dört maçta birer gol ve yalnızca bir maçta iki gol atmak eleştiriyi hak ediyor. Takımdaki en golcü oyuncu 4 golle Murat Gürbüzerol ve hücum oyuncuları arasından golle buluşabilen diğer tek isim tecrübeli Mehmet Çakır. Tanju Çolak, Ertuğrul Sağlam, Serkan Aykut, Cenk İşler, Theofanis Gekas gibi golcüleri barındırmış Samsunspor’un bugün bu durumda olması taraflı tarafsız tüm futbolseverleri üzüyor. Samsun, 18 maçta topladığı 11 puanla 17. sırada. Üstelik kümede kalma savaşı veren diğer takımlar puan silme cezası aldı. Takıma yeni katılan Hollandalı golcüleriyle kalan haftalarda gol atmaya başlamazsa, Samsunspor ve teknik direktör Osman Özköylü için işler zorlaşabilir.

Eğik olan kule mi, takım mı?

Eğik duran kulesiyle turistlerin akınına uğrayan Pisa şehrinin köklü kulübü AC Pisa 1909 da gol yollarında sorun yaşayanlardan. Onlarınki öyle bir boyutta ki, 2016-17 sezonu performansları için “futbolda gole tepki olarak” doğduklarını bile iddia edebiliriz. Pisa’nın, İtalya Serie B’de oynadığı 22 maçın 7’si 0-0 sonuçlandı. Kalan 15 maçın 13’ünde ise toplam bir gol oldu. Şampiyonluk mücadelesi veren takımlar 24, 25, 26 gol yemişken Pisa, yediği 12 golle, aynı zamanda ligin bu alandaki lideri.

Pisa’nın bir kaç maçını izlemiş biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim: Bu durum İtalyan futboluna özgü savunma anlayışı ile açıklanabilecek boyutu çoktan aştı. Pisa kalenin önüne otobüs değil tank çekiyor çekmesine ama bir tank da karşı kaleye park ediyorlar. Tüm maçları 0-0 bitirmek onlar için en büyük hedef gibi. Başlarında gelmiş geçmiş en agresif savunmacı orta saha oyuncularından biri olan Gennaro Gattuso var. Görünürde 4-3-3 ya da 4-2-3-1 oynuyormuş gibiler fakat temelde hedef önce yememek. Çoğunluğu yerli futbolculardan müteşekkil hücum hattında en çok gol atan futbolcu ise AS Roma altyapısında yetiştikten sonra tüm kariyerini alt liglerde geçiren Umberto Eusepi (3).

Fiziksel mücadelenin ve taktiksel disiplinin ön plana çıktığı Serie B’de Pisa, bu özelliğiyle ilginç rekorların da sahibi oldu. Serie B’de son 23 yılda 22. hafta geride kalırken başka hiçbir takım tek haneli gol sayısında kalmamış, hiçbir takımın attığı ve yediği gollerin toplamı Pisa (20) kadar az olmamış ve hiçbir takımın bu kadar çok maçı 0-0 sonuçlanmamıştı. Serie B’de 22. maç günü neticesinde en son 1994-95 sezonunda Como (9) tek hanede kalmıştı.

Gol yollarında sorun yaşanmayan maçlar dilerim…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here