Futbolique, diğer spor-futbol temalı sitelerin yapmadığı ve genelde şahıslar ya da şirketler tarafından futbol kulüplerine ücret karşılığı verilen scouting hizmetini futbolseverlere bilâbedel sunuyor. İzleyip beğendiğimiz futbolcuları, artıları ve eksileriyle bundan böyle scouting başlığında ele alacağız

Bu kapsamdaki ilk scouting raporunu da 2017 Afrika Uluslar Kupası’ndaki performansıyla dikkat çeken Kamerunlu Christian Bassogog’a ayırıyoruz. 21 yaşındaki futbolcuya dair kayıtlar, 2015 yılının Mayıs-Ağustos ayları arasında, 12 maçta (3 kez ilk 11) formasını giydiği ABD üçüncü kademe liginde mücadele eden Wilmington Hammerheads takımıyla başlıyor. Bassogog bu dönemde yalnızca bir asist yapmasına ve hiç gol atmamasına karşın Danimarka’nın Aalborg ekibine bedelsiz olarak transfer oldu. İlk sezonunda ligde 9, kupada ise 2 maçta toplam 289 dakika sahada kalabildi. 11’de başladığı tek maçta, ligin son haftasında Odense karşısında bir asist yaptı. Bassogog asıl çıkışını ise 2016-17 sezonunda yaptı. Devam eden Danimarka Süper Ligi’nde 21 hafta sonunda sekizinci sırada bulunan Aalborg’un tüm maçlarında forvet pozisyonunda oynadı. Her ne kadar 4 gol atabilmiş olsa da, Bassogog yine de takımın en golcü oyuncusu durumunda.

Kamerun milli takımının Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile oynadığı hazırlık maçının kadrosuna çağrıldı ve ilk milli maçında golle buluştu. Beş gün sonra Kamerun-Zimbabwe maçında da sonradan oyuna girdi. Ardından Afrika Uluslar Kupası için Gabon’a giden milli takım kadrosunda yer aldı. AFCON 2017’de Kamerun’un grup aşamasındaki üç maçına da 11’de başladı.

 

Christian Bassogog’un Temel Özellikleri

Bassogog, Aalborg’da forvet oynatılsa da aslında yetenekleriyle bir kanat oyuncusunu andırıyor. Her şeyden önce çok çevik ve topla birlikte son derece hızlı hareket ediyor. Bileklerine olan hakimiyeti kolay adam geçmesine imkan tanıyor. Kamerun milli takımı ile çıktığı maçlarda sağ kanatta oynatıldığında çizgiye sarılmayı sevmiyor. Her fırsatta içeri katedip kaleyi düşünüyor. Kanatta topla buluştuğunda tek opsiyonu orta değil, aksine, kısa pas, ver-kaç, duvar pası, ara pas, ters ayakla orta ve şut gibi çeşitli tercihleri akıllıca kullanabiliyor. 21 yaşında olmasına rağmen bu olgunluğa ulaşmış olması önemli. Fizik gücü ve ikili mücadelelerdeki başarısı da yine yaşının çok ötesinde. Hatta Aalborg’a imza attığı ilk günlerde, fiziksel görüntüsü Danimarka basınında tartışma konusu olmuş, Bassogog’un gerçekte 21 yaşında olmadığı iddia edilmişti.

Bunlara karşın çok az gol atıyor olması modern hücum oyuncularında bulunmaması gereken bir özellik. Az gol atmasının sebebi, golcü içgüdülerine sahip olmaması ve bitiriciliğinin bir hayli düşük olması olarak gösterilebilir. Bunun yanı sıra oyunun savunma tarafını neredeyse hiç oynamadığını da belirtmek gerek. Bir diğer negatif özelliği de konsantrasyonu. Maç içerisinde bir parlayıp bir kayboluyor ve yeniden aktif olması için geçmesi gereken süre biraz fazla. Oyun içi devamlılığını artırabilir ve enerjisini efektif kullanmayı öğrenebilirse Avrupa’nın önemli kulüplerini peşine takabilir.

Christian Bassogog –  – Aalborg BK – 18.10.1995 – AMR/ST

Yetenek Tablosu
Fiziksel Zihinsel Teknik
İvmelenme: 85 Konsantrasyon: 53 Teknik: 80
Çeviklik: 74 Yaratıcılık: 66 Top Kapma: 71
Denge: 73 Soğukkanlılık: 58 Bitiricilik: 52
Zıplama: 63 Sezme: 57 Pas: 63
Doğal Kondisyon: 77 Takım Oyunu: 60 Top Sürme: 79
Hız: 86 Karar verme: 67 Duran Toplar: 61
Dayanıklılık: 72 Azim: 55 Kafa Topları: 67
Güç: 76 Topsuz Oyun: 54 Orta Yapma: 75
Çalışkanlık: 62 Pozisyon Alma: 54 Top Kontrolü: 65

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here