15 Ocak akşamı oynanan Machester United – Liverpool maçı, çok keyifli bir 90 dakika sonrasında 1-1 berabere sonuçlandı. Böylece, 25 yıl sonra, iki takım arasında aynı sezonda oynanan iki maç da berabere bitmiş oldu. Paul Pogba’nın yaptırdığı ve ilk yarı sonuna kadar etkisinde kalarak bocaladığı penaltıyı James Milner gole çevirdi. Maçın büyük bölümünde daha atak gözüken Manchester United ise, sezonun formda ismi, 35 yaşındaki Zlatan Ibrahimovic ile beraberliği yakaladı. Ancak maçın skorundan çok, maçtaki taktik savaşları ön plana çıktı.

Baklava Orta Saha!

Jürgen Klopp’un bu karşılaşmaya özel olarak hazırlandığı belliydi. Zira sezon başından beri alışageldiğimiz 4-3-3 yerine, bizim “baklava”, ecnebilerin “diamond” dediği orta saha düzeniyle maça başlattı takımını. Adam Lallana’ya son haftalarda başarılı performanslar çizen Michael Carrick’i tutma görevi verdi. Henderson-Emre Can-Wijnaldum üçlüsüyle de baklavayı tamamladı. Bu şekilde, hem Manchester ataklarının başlangıcı Carrick’i etkisiz hale getirmiş oldu, hem de alan daraltarak rakibin kanatlara açılmasını yani alan genişletmesini, takım boyunu uzatarak daha fazla yorulmasını sağladı. Burada bir parantez açıp “diamond” orta saha modelinin bilhassa topa sahip olmaya dayalı taktiklerle oynayan kulüplere karşı işe yaramaya başladığını vurgulamalıyız. Jürgen Klopp da Manchester United karşısında bu çözüme başvurdu. Klopp’un bu dahiyane fikri, topun kontrolünü Manchester’a bırakarak ve enerji tasarrufu yaparak , takımının Old Trafford’dan yenilmeden çıkmasının yolunu açtı.

Jose Mourinho da bu tür durumlara alışık olduğundan ilk yarı biter bitmez Michael Carrick’i Wayne Rooney ile değiştirdi. Baskıyı kırıp, topla daha önde buluşabilecek ve üçüncü bölgede daha tehlikeli ataklar başlatabilecek olan Rooney’nin girişiyle birlikte United biraz daha aktif hale geldi. Bunu gören Klopp da hemen duruma müdahale ederek Divock Origi’nin yerine Philippe Coutinho’yu soktu ve 4-3-3 taktiğine geri döndü ve kontra atak aramaya başladı. Yine de Afrika Kupası’nda olan Sadio Mane’nin yokluğunda kontra atak üretmeyi başaramadı.

Karşılaşma her iki tarafın da birer puan almasıyla sonuçlandı ama Liverpool, aynı zamanda rakibine iki puan kaybettirmiş oldu. İngiltere Premier Ligi’nde gelmiş geçmiş en iyi teknik direktör kadrosuyla verilen şampiyonluk mücadelesi ise tüm hızıyla devam edecek gibi görünüyor.

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here