Video Hakem Teknolojisi, futbolda, acilen, hatta mümkünse hemen yarın uygulamaya konmalıdır. Sebebi basit. Günümüz futbol endüstrisi, kritik anlarda, çok çabuk ve doğru karar verip veremeyeceği göreceli olan hakemlere hata payı bırakmayacak boyutlara ulaştı. Bazen yalnızca bir saniyelik aksiyonun bir takımın kaderini belirleyebildiği bir oyun futbol ve hiç bir takım, kaderini yanlış düdük çalan hakemlere kurban etmek istemez. Tek hatalı karar bile bazen bütün yılın hatta belki birkaç yılın emeğini mahvedebilir. Bunu da ne o emeği veren futbolculara, ne o kulübün yöneticilerine ne de taraftarlara açıklamak mümkün değildir.

Mevzuyu “futbolun içindeki insan unsuru” üzerinden okuyanlara saygım sonsuz. Fakat o “insan” neden hakem olmak zorunda sorusunu sormadan da edemiyorum. Neden gücü oranında mücadelesini veren ama hakem hatası yüzünden küme düşen bir takımın gözü yaşlı futbolcusunun penceresinden bakmıyoruz olaya?

Futbolda Video Hakem Neden Olmalı?


Evet, futbol eski romantizmini yitirdi, bizi de retro hasretine garketti. Ancak gerçekçi olmak gerekirse televizyon denkleme girdiğinden beri işler değişti. Hakem hataları sadece şu veya bu kulübün değil, herkesin canını yakıyor. Gönül ister ki, hakemler daha az hata yapsınlar ya da doğrudan sonuca etki edecek hata yapmasınlar ama maalesef bu, kısa vadede mümkün görünmüyor. Kenarda maçı etkisiz eleman gibi izleyen dördüncü hakemlerin, bu aktiviteyi bir ekran başında yapması ve penaltı, ofsayt vb tartışmalı pozisyonlarda orta hakemi kulaklıkla anında uyarması en mantıklı çözüm. Futbolun ruhunu koruyalım derken beden sağlığını kaybetmek üzereyiz zira…

Fibol Dergi Ocak 2017 sayısında da yayınlanan bu yorumumdan hareketle, bundan böyle izlediğim maçlarda tespit edebildiğim bariz, tartışmaya yer bırakmayacak hakem hatalarını kayıt altına almaya karar verdim. Hakem kararlarını tamamen tarafsız bir gözle değerlendirecek ve sezon sonunda kimin ne kadar hakkı yenmiş tartışmalarına bir nebze olsun katkı sunacağım. Bu çalışmayı, video hakem teknolojisi gelene kadar sürdüreceğim.

STSL 16. Hafta Hakem Hataları

Maç Tarih Hakem Karar
Adanaspor 1-1 Başakşehir 24.12.2016 Hüseyin Göçek Başakşehirli Mossoro’nun nizami golü ofsayt gerekçesiyle iptal edildi.
Beşiktaş 1-0 Gaziantepspor 24.12.2016 Serkan Çınar Beşiktaş lehine verilen penaltı kararı yanlıştı. Beşiktaş penaltıyı kaçırdı.
Rizespor 0-1 Osmanlıspor 25.12.2016 Cüneyt Çakır Osmanlıspor kalecisi Karce, ceza sahasında ele oynadığı için Rize lehine penaltı verildi. Rizespor atışı gole çeviremedi
Kayserispor 2-0 Karabükspor 25.12.2016 Halil Umut Meler Maçın 10. dakikasında top Karabüksporlu Dany’nin göğsünden sekip dışarı çıktı. Hakem “elle oynama” sebebiyle penaltı verip, Dany’i kırmızı kartla ihraç etti.
Galatasaray 5-1 Alanyaspor 25.12.2016 Halis Özkahya Maçın 9. dakikasında rakibine iki kez yumruk atan Bruma sarı kart ile cezalandırıldı.

 

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here