“Çin” dendiğinde akıllara ilk olarak Çin Seddi, kısa boylu ve çekik gözlü 1.5 milyar insan ya da kadim bir medeniyet gelir. Ya da gelir-di. Son yıllarda Çin Halk Cumhuriyeti, masa tenisi dışında bir sporu daha ulusal çapta yaygınlaştırma çalışmalarına hız verdi. Bu da, tahmin edebileceğiniz üzere, Futbol. Konu Çin ve Futbol olunca, herkes Çin takımlarının yıldız futbolculara önerdiği bol sıfırlı kontratlardan bahsediyor ve tüm tartışmalar, bir ligin yıldız futbolcu transfer etmek suretiyle yüceltilemeyeceği, değerinin artırılamayacağı noktasında kilitleniyor. Çin Süper Ligi hakkında fazla bilgi sahibi olmadan yapılan bu tip yorumların sığ kaldığı da bir gerçek. Öncelikle Çin takımlarının gerek kulüplere önerdiği bonservis bedellerine gerekse de futbolcu kontratlarına herhangi bir Avrupa kulübünün erişmesi mümkün değil.

Evet, çok para veriyorlar. Fakat dikkatli bakıldığında hiçbir Çin takımı, işine yaramayacak bir transfer yapmıyor. İhtiyacı olan pozisyonlara, kariyerli, ünlü, ligin fiziksel koşullarına adapte olabilecek ve reel katkı sağlayabilecek futbolculara kanca takıyorlar.

Evet, kaynakları sınırsız gibi görünüyor. Ancak oynatabilecekleri yabancı futbolcu sayısının da bir sınırı var. Çin Süperligi, bir takımın kadrosunda en fazla dört yabancı oyuncu bulundurabilmesine imkan tanıyor. Ek olarak bir de Asya Futbol Konfederasyonu’na üye ülke pasaportu bulunan futbolcuya izin veriliyor.

Evet, maçlardaki mücadele seviyesi üst düzey değil. Ama ligin 16 takımla oynanmaya başladığı 2008 yılından bu yana toplam seyirci sayısı yaklaşık 3 milyon arttı. Kıyaslama açısından sezon başına 306 maç yapılan Türkiye Süper Ligi’nde bu sayı 2015-2016 sezonunda 2.5 milyondu. Çin Ligi’nde ise 240 maçta 5.8 milyon insan tribünde maç izledi.

Evet, popülariteyi yalnızca futbolcu transfer ederek oluşturamazsınız. Ancak Süper Lig’in yayın haklarını 5 yıl için 1.25 milyar dolara ihale edebilmek de çok büyük bir başarı. Üstelik ülkede her geçen gün futbol altyapısına yeni bir yatırım yapılıyor. Her ne kadar “Tek Çocuk Politikası” sebebiyle aileler çocuklarının spora yönelmesi yerine iyi eğitim almasını tercih etse de sürekli yeni tesisler, statlar, performans merkezleri açılıyor. Velhasıl Çin’den bahsederken ezberden konuşmamamız gerekiyor.

Biraz da ansiklopedik bilgi

  • Çin Süper Ligi’ni altı sezondur Guangzhou Evergrande şampiyon tamamlıyor. Kulübün %60’lık hissesi, emlak devi Evergrande Grup’un. Kalan %40’ı ise, Alibaba e-ticaret grubuna ait.
  • En başarılı ikinci takım ise Shandong Luneng. 13 sezonda oynadıklar 374 maçta 659 puan toplamışlar. Üç şampiyonluk ve iki ikinciliğe sahipler. Luneng Grup da emlak işiyle uğraşıyor.
  • 2004 yılında kurulan ligde 13 yıldır aralıksız yer alan dört takım bulunuyor. Bunlar: Shandong Luneng, Tianjin Teda, Shanghai Shenhua, Beijing Guoan.
  • 2016 yılı seyirci ortalamalarında dört kulüp öne çıkıyor. Guangzou Evergrande 44.883, Jiangsu Suning 38.992, Beijing Guoan 38.114 ve Chongqing Lifan 36.178. Lige bu sezon yükselen Yanbian Funde’nin seyirci ortalaması 19.304 iken ligin genel ortalaması 24.159.
  • Sanılanın aksine Çin ligi, belli bir yaşa gelmiş, tabiri caizse ununu elemiş, eleğini asmış ünlü futbolcuları transfer etmiyor. Evergrande forveti ve ligin bu sezonki gol kralı Ricardo Goulart, 24 yaşında 15 milyon euro’ya Cruzerio’dan transfer edilmişti.
  • Elkeson da bu bahiste söz edebileceğimiz bir diğer örnek. 24 yaşında Botafogo’dan 5.7 milyon euro karşılığında GZ Evergrande’ye oradan da geçen sezon başında Shanghai SIPG takımına transfer oldu.Çin kariyerinde çıktığı 98 karşılaşmada 70 gol ve 33 asist kaydetti.
  • Ünlü futbolcular dışında Çin Süper Ligi, ünlü teknik direktörlere de ev sahipliği yapıyor. Luis Felipe Scolari, Sven-Göran Eriksson, Felix Magath, Gregorio Manzano ve Manuel Pellegrini bu isimlerden bazıları.
  • Çin Süper Ligi’nde deplasmana gidecek taraftarların vay haline. Ülkede bir maç için katedilecek en uzak mesafe 3.500 km ile Yanbian-Guangzhou arası. Uçakla altı buçuk saatlik bir yolculuğa tekabül ediyor. İyi günde kötü günde mottosunu yakında ve uzakta olarak değiştirmek gerekebilir…

Cevapla

Please enter your comment!
Please enter your name here